Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

dreptul muncii

agentul de munca temporara roman pune la dispozitie un muncitor unui utilizator din UE . daca apare un accident de munca:
1.care dintre parti trebuie sa faca cercetarea acestui accident?
2.daca o face partea romana si gaseste o greseala a utilizatorului strain cum se procedeaza?
ART. 143-legea 319/2006
(1) Comunicarea evenimentelor produse în afară granitelor tarii, în care
sunt implicati lucrători ai unor angajatori romani, se face conform
prevederilor art. 108-113.
(2) În situaÑia prevăzută la alin. (1) angajatorul are obligatia de a
comunica evenimentul si misiunii diplomatice sau oficiului consular roman din
Ñara respectiva.
(3) Orice eveniment produs pe teritoriul alte tari în care sunt implicati
lucrători romani, detasati sau pusi la dispozitie de către angajatori romani la
angajatori străini, respectiv utilizatori străini, pentru efectuarea unor
lucrări pe teritoriul altui stat, se comunica imediat de către angajatorul
roman misiunii diplomatice sau oficiului consular roman din tara respectiva.
(4) Angajatorii romani care detaseaza ori pun la dispozitie lucrători la
angajatori străini, respectiv utilizatori străini, au obligatia sa includă în
cuprinsul conventiilor internationale si contractelor bilaterale încheiate cu
partenerii străini clauze cu privire la comunicarea evenimentelor.
andymaurul, utilizator