Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copie legalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copie legalizata

Vreau sa stiu daca exista un motiv pentru care Biroul de Carte Funciara, in cazul intabularii unui teren agricol, are dreptul sa imi refuze intabularea din cauza ca, titlul de proprietate care trebuie prezentat in copie legalizata, este prezentat in copie cu stampila de conformitate cu copia legalizata din arhiva notarului care a incheiat actul de vanzare-cumparare si care a facut copia legalizata de pe original, normal.
Mentionez ca contractul de vanzare cumparare a fost incheiat in anul 2001 cand nu era nevoie de copie legalizata pentru fiecare parcela in parte, iar acum este nevoie, iar titlul in original nu il mai avem deoarece s-a achizitionat doar o parcela de pe acel titlu, acesta ramanand la proprietar care ulterior a vandut celelalte parcele pe rand pierzandu-se astfel urma titlului in original in anii trecuti din 2001 pana acum.
Multumesc anticipat.
nu sunt convins insa cred ca daca acea copie de pe titlul de proprietate este cu mentiunea "conform cu originalul"si este legalizata de notar ,are aceeasi valoare ca si titlul in sine.
solicitati prin petitie sa vi se dea scris ca nu se poate intabula cu acel act pe care il detineti.
succes
multumesc. acest lucru l-am facut ieri si astept termenul legal de...30 de zile.
multumesc din nou!!!