Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA

Buna ziua,

As dori sa depun ajustarea de tva pentru un aspirator, telefon mobil si un laptop dar nu stiu perioadele de ajustare pentru acestea.

Ma poate ajuta cineva cu mai multe informatii?

Multumesc
Perioada de ajustare este de 5 ani, incepand cu 01 ianuarie a anului cand bunurile sunt achizitionate.
Daca faceti ajustare fiindca ati trecut la neplatitor TVA, cred ca doar laptopul se incadreaza, in cazul in care depaseste 1800 lei, pret achizitie. Nu se face ajustare la obiectele de inventar date in folosinta.
Daca dimpotriva treceti la platitor TVA si bunurile se afla in stoc, atunci puteti ajusta pe perioada ramasa.
numai bunurile de capital au perioada de ajustare de 5 ani, iar laptopul in nici un caz nu se incadreaza la bunuri de capital, avand durata de utilizare mai mica de 5 ani.
in acest caz perioada de ajustare echivaleaza cu perioada ramasa neamortizata si se calculeaza in luni.
Da sunt PFA si am trecut la neplatitor de tva.

Va multumesc pentru raspuns, dar unde as putea gasi si eu o lista a perioadelor de ajustare pentru diferite bunuri.

Limita este de 1800 lei? Laptopul a fost sub acesta suma si telefonul la fel. Inseamna ca eu teoretic nu mai trebuie sa ajustez nimic?

Multumesc
Daca sunt obiecte de inventar, nu mai trebuie sa ajustati.
Daca erau mijloace fixe, cu valori peste 1800 lei, ati fi verificat durata de utilizare, consultand Hot. Nr. 964/1998 modificata, adica CATALOGUL
privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe si in functie de perioada ramasa pana la amortizarea integrala, ati fi facut ajustarea la valoarea ramasa neamortizata.

Cornelia Tulpan, Contabil
Va multumesc mult pentru raspuns