Forum Discuţii juridice Executare silită executori judecatoresti si abuzuri in serviciu
Discuție deschisă în Executare silită

executori judecatoresti si abuzuri in serviciu

buna ziua ! am avut acel credit in euro cu ipoteca la BCR am primit o instiintare de la un executor ca o anume societate de recuperari credite a inzestrato sa execute casa ipotecata pentru ne plata !este vorba de 2.11.2010 eu am trimis un fax la acea firma de recuperari pentru a ma informa de suma ce o am de achitat acestia nu miau raspuns la fax dar untrun tarziu la telefon mi au spus ceva de 5500 de euro
desi eu aveam un credit de 13000 euro plus dobanzile aferente !!! vazand ca acea firma nu stie pe ce lume traieste si nci nu imi raspund in scris sau verbal macar de suma ce o am de datorat catre acestia eu am sunat la BCR Bucuresti si am intrebat ce sa intamplat cu creditul pe care eu il am la banca lor , acestia mi au spus ca contractul ipotecat in euro nu a fost vandut catre nicio firma de recuperari si m au anuntat ce suma trebue sa achit pentru a putea scoate casa de sub ipoteca ! am achitat in data 07.12.2010 acelasi cont in care am depus bani ani la rand ratele lunare tota suma restanta pentru a putea scoate casa de sub ipoteca adica la banca normal ,nu executor nu firma de recuperare .intrun tarziu dupa multe telefoane date catre banca pentru ami elibera adeverinta de scoatere de sub ipoteca pentru ami putea vinde imobilu banca ma intarziat pana in 17.01.2011 cu motivatia ca nu stia ca sucursala de unde am facut creditul si am si achitat toata suma cu penalizari cu tot , trebuia sa elubereze adresa pt scoatre de sub ipoteca cand ma uit pe data eliberari acestei adresa era facut deja cu data de 10.01.2011 cata minciuna si bataie de joc in aceasta instituie dar asta nui nimic ! ma deplasez la notariat pentru a scoate casa de sub ipoteca cu acea adeverinta de la BCR catre oficiul de cadastru si publicitate imobiliara cu ,, va rugam dispuneti radierea dreptului de ipoteca pentru suma xxxxx intabulat asupra imobilului etc si a interdictiei de instrainare / grevare /natate cu incheierea nr xxx pronuntata la data de 09.02.2005 de O.C.P.I. Medgidia .
cu toate astea oficiul de cadastru imi da un extras de carte funciara pentru informare cu mentiunile ca ,,1,, se noteaza somatia emisa la data de 02.11.2010 in dosarul de executare silita nr xxxx din 2010 de BEJ rusu catalina asupra imobilului. ,,2,, certific ca prezentul extras corespunde intru totul cu pozitiile in vigoare din cartea funciara originala,pastrata de acest birou . ,,3,, prezentul extras de carte funciara nu este valabil la incheierea actelor autentificate de notarul public. sper ca am scris tot ce trebue ca sa pot primi un raspuns cu ce este de facut pentru ca mie mi se pare un abuz din parte executorului si a celor de la oficiul de carte funciara . ce trebue sa fac si unde trebue sa ma adresez pentru a mi rezolva situatia ,, vorba aia si cu bani dati si fara casa ,, va multumesc astept un raspuns din partea dumneavoastra
guz_marian, utilizator
faceti contestatie la executare simultan cu discutarea situatiei impreuna cu executorul, caruia trebuie sa ii comunicati adeverinta de la BCR privind inexistenta debitului ptr care s-a inceput executarea.

unde sa fac contestatia ? iar executoarea insista sai achit cheltuielile desi nu vad de unde a iasit o suma de peste 6000 lei insemnd comisionul ei !!! si ma amenintat la telefon ca daca nui achit suma in 10 zile imi vinde casa si tipa la mine desi iam vorbit foarte frumos si civilizat ! a facut mai rau ca un camatar aceasta executoare ! ce pot sa fac sa termin cu aces circ ?
daca la data cererii de executare silita debitul nu era achitat, dvs. datorati cheltuielile de executare si onorariul. Fara discutii.
Pentru modul marlanesc in care a actionat puteti formula o plangere la UNEJ si MJ- Directia Servicii Conexe ....dar neavand dovezi dvs...stiti ce raspunsuri veti primi...
chiar daca am achitat la banca tot ce a solicitat ? adica sume restante ,penalizari dobanzi ,etc ? si faptul ca miau dat adresa de scoatere de sub ipoteca nu era normal sa nu mai am de achitat nimic ? cum este posibil ca doar nu am angajato eu pe executoare si daca era banca nu trebuia sa imi comunce inclusiv aceste comisioane al executoarei chiar daca sunt destul de mari sumele executoarei tinand cont ca tot ei au angajato ! cum poate banca sa dea adresa de scoatere de sub ipoteca ca nu mai sunt datorii si creditul a fost inchis si ca este liber si gravat de tot ? sa inteleg ca in romania asta chiar este jale ? mari camatari sunt EXECUTORI JUDECATORESTI ????? NU IMI VINE SA CRED !!!!!!!!!!!!!!