Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... ipoteca executare silita
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

ipoteca executare silita

Buna ziua, am contract un credit ipotecar pentru un apartament acum 10 ani, de anul trecut anu am reusit sa mai platesc ratele, din cauza problemelor financiare si a faptului ca am ramas fara loc de munca. Am primit acum 2 luni de la un executor jud o somatie imobiliara sa achit in terme de 15 zile suma astfel scoate imobilul la licitatie. Am reusit sa fac rost de bani am platit suma integral inscrisa pe somatie la execut jud, dupa care am mers la cartea funciara cu o adresa de la ei si am radiat somatia imobiliara. Acum va rog daca puteti sa imi spuneti care este urmatorul pas ca sa pot radia ipoteca din cartea funciara trebuie sa merg la banca care mi-a acordat creditul sau la firma colectoare. amintrebat la executor jud dar nu m-a lamurit, multumesc mult
Art. 2.419. - In cel mult 10 zile de la data la care obligatia garantata a fost platita, creditorul ipotecar este obligat sa ceara operatorului arhivei radierea ipotecii. Creditorul ipotecar care omite sa solicite radierea ipotecii raspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse debitorului

Legea nr 7/1996 republicata-Cadastru si publicitate imobiliara - Procedura de inscriere in cartea funciara
Art 47 Inscrierea unui drept sau radierea unei sarcini pot fi cerute 9) Debitorul care a platit valabil creanta ipotecara a unui cesionar neinscris in cartea funciara poate cere radierea ipotecii,daca infatiseaza inscrisul original al cesiunii si chitanta doveditoare a platii
multumesc mult dar in concluzie unde trebuie sa merg pentru adresa de radiere a ipoteciii la banca sau la firma de recuperare, pentru ca am radiat somatia iumobiliara dar la cartea funciara apare in continuare ipoteca si interdictia de instrainare in favoarea bancii. Eu vreau sa vanda acest imobil si de aceea ma grabesc sa radiez ipoteca si nu mai fie sarcini.
Mergeti la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara cu dovada achitarii debitelor si-acolo va mai indruma.
In topicul initial ati afirmat " am mers la cartea funciara cu o adresa de la ei si am radiat somatia imobiliara".[/u]
In baza dovezii emise de executorul judecatoresc prin care se dovedeste ca ati achitat suma impusa prin somatie,OCPI detine obligatia sa radieze ipoteca