Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am achitat creditul imobiliar astazi. De la banca nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am achitat creditul imobiliar astazi. De la banca nu mi s-a dat ...

Am achitat creditul imobiliar astazi. De la banca nu mi s-a dat nimic. Maine au spus sa vin sa inchida contul. Va intreb... ce mai am de facut ca totul sa fie ok? Am nevoie de notar? Care sunt pasii?
Ar trebui sa va radiati ipoteca din Cartea funciara a imobilului.
În acest sens, ar trebui ca reprezentantul băncii sa vina la notar sa dea o declarație ca este de acord cu radierea ipotecii.
Mergeți la un birou notarial cu actul de proprietate, cu un extras de carte funciara pentru informare (în puteți scoate de la Biroul de Carte Funciara a localității în care este situat imobilul) si împreună cu notarul și reprezentantul băncii conveniti o data și o ora pentru semnarea declarației de radiere.
Cum sa vina reprezentantul bancii la notar asa cu un client sau cum? care din ei.
Banca radiaza automat la OCPI (oficiul de cadastru si publicitate imobiliara) ipoteca daca s-a terminat creditul nu si-o radiaza clientul singur ca nu are cum.
Nu trebuie decat sa inchideti contul si daca vreti sa va duceti sa cereti extras de carte funciara sa vedeti ce apare acolo dar dupa 30 zile sa aiba timp sa se radieze.
Da, se vine la notar. Reprezentantul băncii nu e om sau...?
Clientul prezintă și aduce notarului documentele necesare redactării declarației, obține de la notar data programării și achita onorariul declarației + taxa de radiere.
Reprezentantul băncii se prezintă doar la semnat.
Băncile nu radiază nimic de la sine. De când banca întreprinde acțiuni în interesul și beneficiul debitorilor?
Dreptul de ipoteca se radiază din Cartea funciara pe baza acordului creditorului, dat în forma autentica.
raluk0207, utilizator
Doamna banca radiaza totul de la sine!

Cand faci credit banca cere singura extras la OCPI sa fie sigura ca e prima.
Cand termini radiaza singura. Orice banca are si foloseste executori , notarii cu tarife prefentiale etc si sunt deja formalitati pentru ei. Nu radiaza la un om pe zi ci la multi.
Pentru oricine refinanteaza cu alta banca are aceeasi procedura, Prin urmare sunt chiar zeci pe zi.
Nu e un angajat la banca sunt o gramada. Pe care il iei de mana si il duci la notar?
Sunt siteme de 2+1 sau 1+1 adica una ngajat si un sef atat intr-o filiala.
Nu au angajati nici sa asigure personalul si se apeleaza la echipa mobila, si dv spuneti ca sa ia un angajat sa mearga la NOTAR cu el.
w_v_w_v, utilizator
Doamna, banca nu are acces la portalul OCPI, ca să își scoată singura extrase de carte funciara.
Se duce vreun angajat al bancii la Biroul de Carte Funciara, achita banca tariful de 20 lei/număr cadastral, din sursele proprii, pentru eliberarea unui extras de informare?
Achita banca tariful de radiere de 75 lei/imobil?
NU! Trimite clientul sa-i aducă!

Banca are mulți angajați, dar nu toți au procura autentica de la sediul central, prin care sunt împuterniciți sa radieze ipoteci. Ca n-o radia ipoteci portarul, femeia de serviciu sau doamna de la casierie.
De regula sunt împuterniciți directorii de sucursale si agenții. Iar procura respectiva se verifica la notar sub aspectul revocării.
Nu este legal ca o banca sa aibă notari, avocați și executori preferentiali. Se numește concurenta neloiala.
Vorbiți prostii și dezinformați.
raluk0207, utilizator