Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipoteca

Buna ziua!
Cine depunea la OCPI cererea pentru radierea ipoteci?
Banca sau persoana in cauza?
Este vorba de un apartament cumparat prin Prima Casa ( achitat integral) iar acum doresc radierea ipotecii din cartea funciara.
Va multumesc!
După achitarea unui credit ipotecar, banca în favoarea căreia s-a instuituit dreptul de ipotecă legală asupra imobilului adus în garanție, trebuie să se adreseze notarului public pentru a da o declarație notarială autentică de radiere a ipotecii pe care notarul o va comunica la cartea funciară (Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară - Biroul de carte funciară).
În baza acestei declarații autentice, Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară - Biroul de carte funciară competent va elibera o încheiere prin care va dispune radierea sarcinilor din cartea funciară a imobilului respectiv.
[ link extern ]

[Puneti sursele de unde copiati sau mesajele de acest tip va vor fi sterse.]
Admin, administrator
Titularul nu poate depune cerea de radiere la OCPI?
Trebuie neaparat sa fie depusa de notar?