Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperarea carnetului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperarea carnetului de munca

Buna ziua. Am si eu o problema cu cartea de munca.In luna iulie 2010 mi-am dat demisia de la firma care lucram cu art 55b,di acea luna si pana acum cartea mea de munca este la itm bucuresti.Am sunat la inspectorul care se ocupa de firma respectiva si imi spune ca nu o mai gaseste ca poate este la scanat.Sa ma duc la casa de pensii si sa vad daca ma descurc sa vad daca e acolo si sa o ridic.Stiu ca daca o sa ajung acolo nu pot rezolva nimic. Va rog sa-mi spuneti cum pot sa-mi recuperez cartea de munca de la itm?Ce cai legale trebuie sa urmez pentru a intra in posesia ei. Va multumesc !
Buna seara.
Daca carnetul de munca nu a fost ridicat de la IGM, atunci trebuie sa fie acolo. Nu are cum sa mai fie la scanat pentru ca scanarea din cate stiu eu s-a finalizat, deja se incepre restituirea cartilor de la ITM catre firme.
Mergeti la ITM si formulati o cerere oficiala.
Depuneti o solicitare in scris , in acest sens la ITM Bucuresti.

Daca carnetul de munca se afla la scanat ar trebui sa va dea numarul de cutie cu care a plecat la Casa de pensii.

P.S.
scanarea carnetelor de munca la CPMB nu s-a finalizat ... :( ... prin urmare, sunt carnete de munca care zac la Casa de Pensii de multe luni ... cunosc firme care au carnete de munca trimise de ITMB la scanat de prin iulie anul trecut si nu li s-au intors carnetele de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
tinand cont ca nu se mai tin cartile de munca la itm probabil o sa va sune in curand sa mergeti sa o ridicati .
oricum trebuie sa semnati de primire ori daca aveati cartea de munca la ei nu se poate pierde iar daca au pierdut-o nu e vina dvs si o sa va dea macar adeverinte fara a va mai solicita sa platiti pentru ele.
doberv a scris:

tinand cont ca nu se mai tin cartile de munca la itm probabil o sa va sune in curand sa mergeti sa o ridicati .
oricum trebuie sa semnati de primire ori daca aveati cartea de munca la ei nu se poate pierde iar daca au pierdut-o nu e vina dvs si o sa va dea macar adeverinte fara a va mai solicita sa platiti pentru ele.

ITMBuc nu a solicitat niciodata bani pentru eliberarea adeverintelor de vechime .. poate alte ITM-uri.
PS la PS la Iasi cred ca s-a terminat, incepand cu 04.02.2010, deja sunt programate firme mari sa ridice carnetele de munca de la ITM.