Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Am lucrat la o firma pana acum 4 luni,cand mi-am dat demisia cei de acolo nu mi-au dat cartea de munca ,spunandu-mi ca este la scanat.am fost si ieri la dansi sa -mi iau cartea de munca ,dar mi-au spus ca este tot la scanat. La terminarea preavizului nu mi-au dat nici-o hartie la mana precum am lucrat in aceea firma. Este normal? stiam ca trebuie sa-mi dea onota de lichidare sau ceva... nu am primit nimic,cand am intrebat de asa ceva mi-sa spus ca nu se mai elibereaz asa ceva,ca toate datele salariatului se timit in fiecare luna.

Va multumesc!
intrebati la ITM daca intr-adevar e la ei-....ar trebui sa fie finalizata scanarea si restituirea catre titulari de anul trecut...
Daca este vorba despre Bucuresti , in proportie de peste 90 % va spun adevarul ... exista carnete de munca inca de la jumatatea anului 2010 la scanat la CPMB ...

Mergeti la inspectorul ITM care se ocupa de firma si solicitati detalii despre carnetul dvs de munca sau solicitati angajatorului sa va dea numarul de cutie cu care este trimis carnetul dvs de munca la scanat si verificati la Casa de Pensii...