avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Am lucrat la o firma pana acum 4 luni,cand mi-am dat demisia cei de acolo nu mi-au dat cartea de munca ,spunandu-mi ca este la scanat.am fost si ieri la dansi sa -mi iau cartea de munca ,dar mi-au spus ca este tot la scanat. La terminarea preavizului nu mi-au dat nici-o hartie la mana precum am lucrat in aceea firma. Este normal? stiam ca trebuie sa-mi dea onota de lichidare sau ceva... nu am primit nimic,cand am intrebat de asa ceva mi-sa spus ca nu se mai elibereaz asa ceva,ca toate datele salariatului se timit in fiecare luna.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:18, 5 Ianuarie 2012
intrebati la ITM daca intr-adevar e la ei-....ar trebui sa fie finalizata scanarea si restituirea catre titulari de anul trecut...
Daca este vorba despre Bucuresti , in proportie de peste 90 % va spun adevarul ... exista carnete de munca inca de la jumatatea anului 2010 la scanat la CPMB ...

Mergeti la inspectorul ITM care se ocupa de firma si solicitati detalii despre carnetul dvs de munca sau solicitati angajatorului sa va dea numarul de cutie cu care este trimis carnetul dvs de munca la scanat si verificati la Casa de Pensii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperarea carnetului de munca lucretia_micu lucretia_micu Buna ziua. Am si eu o problema cu cartea de munca.In luna iulie 2010 mi-am dat demisia de la firma care lucram cu art 55b,di acea luna si pana acum cartea mea ... (vezi toată discuția)
Sunt disperata - cum pot intra in posesia carnetului de munca? fag fag am cerut cartea de munca de la firma de la care am plecat in 15 ian 2011#-o ,mi s-a zis ca este la itm ,am facut cerere la itm cu date personale ,am primit ... (vezi toată discuția)
Scanare carnete de munca la casa de pensii bucuresti tudorache_alyna tudorache_alyna Buna ziua! Am inteles ca dupa ce am dus o data carnetele de munca la ITM Bucuresti pentru scanare acum a doua oara va trebui sa le ducem la Casa de Pensii ... (vezi toată discuția)