Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sunt disperata - cum pot intra in posesia carnetului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sunt disperata - cum pot intra in posesia carnetului de munca?

am cerut cartea de munca de la firma de la care am plecat in 15 ian 2011#-o ,mi s-a zis ca este la itm ,am facut cerere la itm cu date personale ,am primit nr .de inregistrare ,am asteptat 5 zile si nimic ,azi am sunat si ma trimit de la firma la itm si invers ,cui sa ma adresez ca sunt disperata, imi trebuie o copie dupa cartea de munca ca imi cere firma din strainatate la care ma angajez si pot sa pierd locul de munca gasit
Sa inteleg ca, cartea de munca este la ITM.
Nu vi se elibereaza macar o copie la cerere de la ITM? (greu de crezut)
De ce va trimit inapoi la firma, inseamna ca e ceva nedepus........
cartile de munca mai sunt la ITM? parca erau toate predate la casa de pensii pentru a fi scanate si inregistrate electronic. incepind cu 01.01. cartle de munca au disparut ca si document fizic.
matahachiro a scris:

cartile de munca mai sunt la ITM? parca erau toate predate la casa de pensii pentru a fi scanate si inregistrate electronic. incepind cu 01.01. cartle de munca au disparut ca si document fizic.

Procesul de scanare s-a incheiat (in cele mai multe cazuri) si cartile de munca au ajuns inapoi la ITM. Ele se pregatesc de inchidere cu data de 01.01.2011, si pe baza de programare sunt predate angajatorilor in vederea restituirii titularilor.
Popa Adrian, Contabil
ok, m-am lamurit si in aceasta privinta. mersi,
multumesc.dar nu m ati ajutat prea mult si se pare ca n am decat sa astept:(