Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri fpvs
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri fpvs

un asigurator care repara o masina implicata intr-un accident rutier pe polita casco, poate recupera suma pe care a plati-o de la fpvs, daca persoana vinovata nu avea incheiat rca?
In cazul in care pagubitul detine o polita facultativa, nici acesta si nici asiguratorul sau nu pot solicita despagubiri de la FPVS.

INSURANCE LAW OFFICE
deci asiguratorul isi recupereaza banii de la cel vinovat in instanta pt ca nu are rca
iustinian13 a scris:

deci asiguratorul isi recupereaza banii de la cel vinovat in instanta pt ca nu are rca

Corect! Acelasi lucru ar fi facut si FPVS daca ar fi despagubit direct pagubasul.(recuperare de la vinovat)
Cu siguranta asiguratorul dv CASCO isi va recupera paguba de la vinovatul de accident atata timp cat acesta este cunoscut. Si sa nu uitam ca FPVS este format din contributiile firmelor de asigurare. Deci e ca si cum acestea si-ar cere banii depusi inapoi.
eu am expus astfel: o firma de asigurari da in judecata pe vinovatul accidentului pentru a-si recupera banii platii pagubitului care a avut casco, iar vinovatul cheama in garantie fpvs, considerand ca firma de asigurari sa-si recupereze banii de la fond pentru ca el nu a avut rca.
Eu intreb poate fpvs sa acorde despagubirile in cazul asta?
multumesc