avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

BUNA ZIUA,DA-TI-MI UN SFAT VA ROG SI O SUGESTIE DESPRE CE AR TREBUI SA FAC IN CAZUL CARE IL VOI EXPUNE,IN DATA DE 24 IANUARIE IN JURUL OREI9 UN VECIN MI-A AGRESAT MAMA,AMENINTIND-O CA O OMOARA ,IN JURUL OREI 15 A FOST CHEMATA MAMA LA SECTIE,FIIND ACUZATA DE ACELASI VECIN CA I-AR FI SPART GEAMUL LA MASINA ,FAPT CE NU SA INTIMPLAT ,MAMA IMPREUNA CU MINE FIIND LA SECTIE AM SPUS CA ACEST VECIN NE-A AMENINTAT CA NE OMOARA,FIRESC CA NU NE-AU DAT IMPORTANTA POLITISTII,NE-AU DAT SI AFARA DIN BIROU DOAR PENTRU CA NU AM DORIT SA DECLARAM CE NE SPUNEAU POLITISTI ,NE-AU DAT AFARA DIN BIROU,INTORCINDU-NE ACASA,VECINUL NE-A IESIT IN FATA SI NE-A AMENINTAT IARASI,AM SUNAT LA 112 AM SPUS CA SUNTEM AMENINTATE CA VINE NOAPTEA SI NE ESTE TEAMA,LA ORA 18,30 VINE ACELASI POLITIST INSOTIT DE ALT COLEG IMI SPUNE DE CE AM SUNAT LA 112 SI IMI SPUN CA IMI VOR DA AMENDA SE URCA IN MASINA SI PLEACA,AZI PRIMESC PRIN POSTA AMENDA DE 100LEI,CARE SUNA CAM ASA,,SUSNUMITA A SOLICITAT PREZENTA ORGANELOR DE POLITIE LA ADRESA DE MAI SUS LOCUINTA MAMEI SALE ,FARA UN MOTIV INTEMEIAT ,DECLARIND CA SE SIMTE AMENINTATA ,CU OCAZIA DEPLASARII NU AU FOST OBSERVATE PERSOANE IN ...........(NU INTELEG CUVINTUL SCRIS),AMENDA O INCADREAZA LA ART2 PCT13 DIN l61/91,spune ca contravenientul nu este de fata la intocmirea PV.PRECIZEZ CA EU LOCUIESC PE ALTA STRADA IAR POLITIA A VENIT LA DOMICILIUL MEU NICIDECUM AL MAMEI.CE SA FAC IN ACEST CAZ,CONTESTATIA SE POATE TRIMITE PRIN POSTA ,CE POT FACE LA ADRESA POLITISTILOR.IN SPERANTA UNUI RASPUNS VA MULTUMESC DIN SUFLET.CU RESPECT
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 20:13, 2 Februarie 2011
Fie platiti jumatate din contravaloarea amenzii in 48 de ore adica 50 lei fie face-ti plangere.
Pt plangere trebuie sa dovediti toate cele spuse cu martori si daca nu aveti e cam greu .
Puteti trimite plangerea prin corespondenta la judecatorie.
Puteti face plangere la contraventie in 15 zile de la primirea procesul verbal de constatare
In primul rand, nu mai scriti cu majuscule, este foarte obositor la citit.
Apoi, referitor la speta, faceti plangere contraventionala in termen de 15 zile, in care expuneti ca reclamatia s-a facut pentru o anume adresa, dar constatarea prin deplasarea vestitei politii romane s-a facut la alta locatie, si bineinteles ca nu s-au gasit nici infractorii reclamati, nici reclamantii.
YUPI a scris:

.PRECIZEZ CA EU LOCUIESC PE ALTA STRADA IAR POLITIA A VENIT LA DOMICILIUL MEU NICIDECUM AL MAMEI.


De la al cui domiciliul ati telefonat la politiei si unde(in al cui domiciliu) ati indicat la telefon ca sunteti amenintate
Va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturii,am sunat de pe telefonul mobil ,cei de la 112,dupa ce am explicat in detaliu ca am fost la sectia de politie,iar cei de acolo m-au dat afara,m-au indrumat cei de la 112 sa merg la Politia Municipala sa depun o sesizare importiva politistilor,dar sigur cei de la 112 au sunat la sectia din comuna sa intrebe ce se intimpla iar acestia s-au simtit deranjati ,si au venit la domiciliul meu de pe str transformatorului,iar in amenda au spus ca s-au deplasat la adresa mamei mele.
Multumesc in continuare tuturor pentru toate raspunsurile

Alte discuții în legătură

Am fost amendat pentru ca am sunat la 112 pentru ca eram amenintat DinuPasaniuc DinuPasaniuc Buna ziua, o sa incep prin a spune ca stau la sat, iar cei care m-au amenintat locuiesc in acelasi sat cu mine si au un trecut plin de reclamatii la politie si ... (vezi toată discuția)
Politia romana - loviri si alte violente alexadr alexadr Buna seara/ziua! Am 19 ani locuiesc impreuna cu bunicii mei si mama mea la bloc in Bucuresti. Am luat bacul cu 9.60 si m-am inscris la facultate la ... (vezi toată discuția)
Agresiune CarmenMolnar CarmenMolnar Mama mea a fost agresata verbal si fizic de catre o familie vecina de palier. Dupa incident ea a sunat la 112 si un echipaj al politiei a sosit la fata locului ... (vezi toată discuția)