Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia romana - Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia romana - Loviri si alte violente

Buna seara/ziua!
Am 19 ani locuiesc impreuna cu bunicii mei si mama mea la bloc in Bucuresti. Am luat bacul cu 9.60 si m-am inscris la facultate la Universitatea Politehnica.
Bunicul meu este o persoana agresiva si impulsiva si ma uraste total din prisma faptului ca mama mea a avut o relatie nereusita cu tatal meu.
In aceasta seara in timp ce ascultam muzica, a inceput sa imi adreseze injurii, m-a scuipat, si m-a imbrancit cazand la pamant.(dupa care a incercat sa ma intepe cu o surubelnita) / Am reusit sa ma apar deoarece nu am un fizic atat de firav, dar nici nu am vrut sa ripostez. Am decis sa sun la politie.
Am filmat toata scena cu telefonul mobil. Am sunat imediat la 112 solicitand un echipaj de politie. A venit politia, cu greu (prima oara domnul de la dispeceratul politiei mi-a inchis telefonul) a trebuit sa sun de 2 ori .
A venit politia cam in 15-20min si ce credeti ca raspuns mi-au dat? "Tinere , tu aduci vreun ban in casa asta? eu zic Nu inca! Atunci ori suporti conditiile ori te muti. daca se mai intampla o data sa chemi politia iti vom da amenda pentru tulburarea linistii publice" Aceasta este POLITIA ROMANA, .... Le-am zis ca vreau sa vin cu ei in masina acum la sectie sa depun o plangere si mi-au zis ca nu pot decat daca vin cu aprobare de la IML... Serios? Politia Romana?
Tin sa mentionez ca in luna mai am fost cat pe aproape sa fiu injunghiat iar atunci am depus o plangere penala pentru amenintare dar dupa o luna de zile cand a fost preluata de Parchet plangerea, sectoristul m-a sunat si mi-a zis sa o retrag si sa il iert. Si l-am iertat, dar se pare ca am facut o greseala. Tin sa mentionez ca a avut antecedente cu vecinii certuri nu sunt eu o problema in cazul in care credeti asta. Am tinut sa mentionez pentru ca probabil politia se comporta in acest mod doar vazandu-l om in varsta si pe mine tanar. Asa cum mi s-a zis "tinere aduci vreun ban in casa?" POLITIA ROMANA....
Ce demersuri trebuie sa fac? IML, apoi plangere penala pentru loviri si alte violente? Asa cum am spus mai devreme a mai avut un dosar penal pentru Amenintare. (dar am retras plangerea pt ca am zis ca e bunicul meu)
Asa cum am mentionat mai sus, am filmat toata scena. dar politistii tot ignoranti au fost....
Cu stima si respect, va multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
e bine sa depuneti plangere, pe care s-o sustineti, daca sunteti convins de asta. vorbiti
cu un avocat in prealabil, mai ales in ce priveste probele: primul efect al filmelor politiste vazute e ca toata lumea a inceput sa filmeze cu telefonul. asta e perceputa ca o provocare, in majoritatea cazurilor.
analizati situatia si din punct de vedere locativ: daca apartamentul este al bunicilor, ati putea fi dat afara drept represalii, fiindca ei nu au nici o responsabilitate legala fata de dvs. si tot asa.
dosarul vechi nici nu conteaza, fiindca nu cred ca a apucat sa fie instrumentat serios.
ati citit, stiti ce zice Codul Penal la Art. 193.
Sincer sa fiu voi gasi o metoda in 1-2 luni sa ma mut de la adresa. Aceasta este cea mai optima solutie. Dar sa nu uitam ca legea trebuie aplicata si acei politisti incompetenti care sunt platiti din bani publici trebuie sa isi asume responsabilitatea in meseria lor. Eu puteam sa ripostez si sa rezolv problema imediat am 1.85 si 100kg va dati seama ca nu imi era greu sa il imobilizez rapid. Dar am decis sa sun la politie si sa fiu un cetatean corect care apeleaza la serviciile statului si nu isi face dreptate singur ca in vestul salbatic. Mai ales ca am primit amenintari ca voi fi taiat in somn, acesta amenintand si vecini cu cutitul in trecut, nu doar pe mine.
Ma gandesc foarte serios sa merg la Politia Capitalei si sa il reclam pe acel domn cu 4 stelute pe umar de la echipajul de politie ce a venit acasa si mi-a spus ca daca nu aduc bani in casa suport conditiile. iar daca ii mai deranjez o data cu apel la 112 imi vor da amenda.. Incredibil, dar adevarat, din pacate..

Adrian Dimitriu a scris:

e bine sa depuneti plangere, pe care s-o sustineti, daca sunteti convins de asta. vorbiti
cu un avocat in prealabil, mai ales in ce priveste probele: primul efect al filmelor politiste vazute e ca toata lumea a inceput sa filmeze cu telefonul. asta e perceputa ca o provocare, in majoritatea cazurilor.
analizati situatia si din punct de vedere locativ: daca apartamentul este al bunicilor, ati putea fi dat afara drept represalii, fiindca ei nu au nici o responsabilitate legala fata de dvs. si tot asa.
dosarul vechi nici nu conteaza, fiindca nu cred ca a apucat sa fie instrumentat serios.
ati citit, stiti ce zice Codul Penal la Art. 193.

alexadr, utilizator