Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre accidentul de circulatie - daune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre accidentul de circulatie - daune

Cu ceva ani in urma ,um neom mia ucis copilul pe drumul nat 1,laBaicoi.baiatul a decedat pe loc ,masina a luat foc ,a explodat sia fost distrusa total.Asta in 1992.La timpul respectiv ,familia a fost despagubita de adas cu suma de 60 000 lei de atunci. faptuitorul a decedat si el. Acum pun si eu o intrebare ,se mai poate actiona intr-un fel impotriva familie celui vinovat pe cale civila?ori alceva? Va multumesc.
In primul rand sincere condoleante pentru pierderea suferita !

La ce fel de despagubiri,va ganditi si in ce masura puteti sa le dovediti cu probe ?

Problema se poate rezolva printr-o actiune civila in pretentii prin care solicitati dezdaunarea cu respectivele sume,al caror cuantum trebuie sa il dovediti prin probatorii cu acte,interogatoriu,martori si alte probe acceptate de lege.
Actiunea trebuie timbrata la valoarea pretentiilor emise