Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contabilitate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contabilitate

ONG-respectiv Casele de ajutor reciproc a pensionarilor depun declaratia 101,
si pana la ce data. Prin statut este organizatie non profit.
Conform
Instructiuni completare Declaratia 101 – declaratie privind impozitul pe profit, cod 14.13.01.04
I. Depunerea declarației

(.....)
Contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, organizațiile nonprofit, precum și contribuabilii care obțin venituri majoritare din cultura cerealelor și a plantelor tehnice, din pomicultură și viticultură au obligația să completeze și să depună declarația privind impozitul pe profit până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.
In baza ORD. DE URGENTA nr. 109 din 7 octombrie 2009
pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

33. La articolul 34, alineatele (4) şi (5) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"(4) Organizaţiile nonprofit au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul"