Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie 101
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie 101

Care este termenul de depunere al declaratiei 101 pt.ONG?
OPANAF - 2689/2010.
I. Depunerea declarației
1. Declarația privind impozitul pe profit se completează și se depune anual de către plătitorii de impozit pe profit, până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor.
Contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, organizațiile nonprofit, precum și contribuabilii care obțin venituri majoritare din cultura
cerealelor și plantelor tehnice, pomicultură și viticultură, au obligația să completeze și să depună declarația privind impozitul pe profit până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul.
Contribuabilii prevăzuți la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, care au definitivat închiderea exercițiului financiar anterior până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui de raportare, depun declarația anuală de impozit pe profit fără a depune
formularul 100 pentru impozitul pe profit pentru trimestrul IV al anului de raportare.
În cazul asocierilor fără personalitate juridică, pentru impozitul pe profit datorat de către contribuabilii prevăzuți la art. 13 lit. c) și e) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, și reținut de persoana juridică
responsabilă, nu se completează și nu se depune declarația anuală de impozit pe profit.
Contribuabilii care încetează să existe în cursul anului fiscal au obligația să completeze și să depună declarația privind impozitul pe profit până la data depunerii situațiilor financiare la registrul comerțului, respectiv până la data încheierii perioadei impozabile, potrivit pct. 10 al titlului II din Hotărârea Guvernului
nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, în cazul divizărilor sau fuziunilor care au ca efect juridic încetarea existenței persoanelor juridice prin dizolvare fără lichidare.
Contribuabilii care, până la data de 30 septembrie 2010 inclusiv, au fost obligați la plata impozitului minim depun declarația privind impozitul pe profit, pentru anul 2010, după cum urmează:
a) pentru perioada 1 ianuarie 2010—30 septembrie 2010, declarația se depune până la data de 25 februarie 2011;
b) pentru perioada 1 octombrie 2010—31 decembrie 2010, declarația se depune potrivit prevederilor art. 34 alin. (1), (5) și (11) și ale art. 35 alin. (1) din Legea nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare