Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cind se aplica o hotarire judecatoreasca la care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cind se aplica o hotarire judecatoreasca la care se face recurs ???

Va rog sa ma lamuriti privind aplicarea unei hotariri jud. de divort la care s-a facut recurs de cind incepe fectul ei juritic ??

Mai concret o hotarirea jud. are efecte si se pune in aplicare de la pronuntarea ei si in toata perioada timpului ce se afla in recurs , sau este aplicabila dupa ce se expira termenul de recursului si ramine definitiva ??sau dupa pronuntarea recursului si ramine defenitiva si inrevocabila ??

Am o hotarire judecatoreasca de divort data in strainatate in Spania la care am facut recurs la ultima instanta la Curtea de Casatie datorita nu faptului ca nu sunt de acord cu divortul pe fond ci datorita urmatoarelor considerente :hotarirea respinge cererile mele de retragerea prenumele meu de famile sotiei ,pune interdictie minorului cetatean roman certificat n. romanesc de a parasi Spania fara hotarire judecatoreasca sau cu acordul ambilor parinti , vizita minorului cu tatal sa se faca sub supraveghere .
Judecatorul nu motiveaza in hotarire de ce au fost inpuse aceste masuri enumerate ,
Intrebare : Are efecte juritice aceasta hotarire in prezent fiind in recurs??? sau devine executorie si se aplica dupa raminerea ei definitiva

Avind in vedere raspunsurile ce s-au dat pe acest said cu privire la recunoasterea hotaririlor jud. date de instante straine pentru ca sa fie aplicabile si recunoscute trebuie sa fie mai intii recunoscute si in tara de origine .Chiar aici este nedumerirea mea ,ca in prezent hotarirea judecat. data in Spania si in recurs si inca nerecunoscuta in tara este aplicabila sau nu in prezent in Spania .

Este o alta varianta ca datorita interdicrtiilor impuse si nemotivarea refuzului de retragearea numelui sa nu fie recunoscuta in Romania de justitie dupa criteriile legeilor romane dar aceasta ar presupune ca o concluzie a nu mai fi recunoscuta si aplicabila nici in Spania . In acest caz este ca si anulata sau ce efecte mai are .in cazul acesta hotarirea.
O alta varianta ar fi functionarea principiului de drept ce orice hotarire date de instantele spaniole la refuzul recunoasteri peste hotare sa fie recunoscute doar in Spania
Cele doua variante si aspecte cred ca apartine dreptului international ce va rog sa -mi raspundeti cum se aplica daca se poate ??
Multumesc
Aspectele sunt rezolvabile in lumina art. 165 si urm ale Legii nr. 105/1992 privind raporturile de drept international privat.
Se pot recunoaste la cerere, insa, doar hotararile defintive. Cererea e de competenta Tribunalului judectean din raa domiciliului celui care a refuzat recunoasterea hotararii.
Din moment ce sunteti in faza recursului, hotrarea nu poate fi recunoscuta in mod valabil de catre Romania.

Art.165 se refera la termenul de hotarire straina . Art.166 vad ca se refera la statutul civil al cetateanului statului unde a fost pronuntata si daca au fost recunoscute in statul de cetatenie al fiecare parti .
Inca un raspuns clar inca nu avem .
UItati-va la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca o hotarare pentru a fi recunoscuta in Romania potrivit art.167.
Se pare ca v-ati plictisit citind doua articole...
Nu cred ca s-a plictisit citind cele 2 mesaje, initiatorul mesajului chiar este intr-o situatie pe care eu unul nu am mai intalnit-o. Daca te uiti mai atent pe aceasta sectiune vezi gasi mai multe mesaje postate de initiatorul mesajului referitoare la situatia sa din Spania si a acelui proces de care face referire in mesajul initial.

stefan,
Problema ta , asa cum am mai scris este complexa, ........ hotararea judecatoreasca straina ca sa fie recunoscuta in Romania trebuie sa fie definitiva si irevocabila.
De asemenea, nu trebuie sa confundam legislatia procesual civila spaniola cu cea din Romania. De exemplu, in unele legislatii exista termenul de hotarare definitiva ce are corespondent in tara hotararea definitiva si irevocabila.

Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Nu cred ca s-a plictisit citind cele 2 mesaje, initiatorul mesajului chiar este intr-o situatie pe care eu unul nu am mai intalnit-o. Daca te uiti mai atent pe aceasta sectiune vezi gasi mai multe mesaje postate de initiatorul mesajului referitoare la situatia sa din Spania si a acelui proces de care face referire in mesajul initial.

stefan,
Problema ta , asa cum am mai scris este complexa, ........ hotararea judecatoreasca straina ca sa fie recunoscuta in Romania trebuie sa fie definitiva si irevocabila.
De asemenea, nu trebuie sa confundam legislatia procesual civila spaniola cu cea din Romania. De exemplu, in unele legislatii exista termenul de hotarare definitiva ce are corespondent in tara hotararea definitiva si irevocabila.

Nu la mesaje ma refeream, ci la art.165 si 166 din Legea 105/1992. Nu a ajuns si la art. 167 unde legea explica foarte clar conditiile recunosterii unei hotarari straine de genul...
Prin termenul de "definitiv" se intelege pe plan european si international "final", indiferent de terminologia din fiecare tara. Ca atare, pentru a fi defintiva, o hotarare trebuie sa nu mai poata fi atacata in statul unde a fost obtinuta prin cai ordinare de atac. In unele state, ca si la noi, recursul ese o cale extraordinara de atac, insa in Spania nu. Ca atare, recunoasterea n poate opera decat in urma solutionarii recursului
Radu Popescu, Avocat