Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit pe venit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit pe venit

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: un prieten a infiintat de o luna o firma ( spalatorie auto). Initial a optat pentru neplatitor de tva si impozit pe venit 2.5 %. Acum s-a razgandit si a optat pentru platitor de tva , dar impozitul pe venit va ramane in continuare ? daca da, cat timp? ce formalitati mai presupune aceasta schimbare? trebuie modificat si certificatul de inmatriculare la reg. comertului?
Va multumesc .
asa zice art 104 alin 2
Alexandru Radu Popescu a scris:

Trebuie infiintata o alta firma si radiata cea veche. FIrma va plati astfel impozitul pe toata durata existentei sale.

Nu este adevarat.
Breze a scris:

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: un prieten a infiintat de o luna o firma ( spalatorie auto). Initial a optat pentru neplatitor de tva si impozit pe venit 2.5 %. Acum s-a razgandit si a optat pentru platitor de tva , dar impozitul pe venit va ramane in continuare ? daca da, cat timp? ce formalitati mai presupune aceasta schimbare? trebuie modificat si certificatul de inmatriculare la reg. comertului?
Va multumesc .

In primul rand optiunea s-a facut la finante ? sau la registrul comertului? (referitor la TVA).
In al doilea rand daca s-a optat pentru impozit pe venit nu faceti angajarea nimaniu in termen de 60 zile si societatea devine platitoare de impozit pe profit.
Sa stiti ca va fi o problema daca va prind cei de la ITM cu salariati fara contracte de munca.
A treia varianta sa intregistrati un venit de 100.000 de Euro si deveniti platitor de impozit pe profit.
Toate aceste modificari le inregistrati la finante.
ContSters42967, utilizator