avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit pe venit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit pe venit

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: un prieten a infiintat de o luna o firma ( spalatorie auto). Initial a optat pentru neplatitor de tva si impozit pe venit 2.5 %. Acum s-a razgandit si a optat pentru platitor de tva , dar impozitul pe venit va ramane in continuare ? daca da, cat timp? ce formalitati mai presupune aceasta schimbare? trebuie modificat si certificatul de inmatriculare la reg. comertului?
Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 21:17, 22 Aprilie 2008
asa zice art 104 alin 2
Alexandru Radu Popescu a scris:

Trebuie infiintata o alta firma si radiata cea veche. FIrma va plati astfel impozitul pe toata durata existentei sale.


Nu este adevarat.
Breze a scris:

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: un prieten a infiintat de o luna o firma ( spalatorie auto). Initial a optat pentru neplatitor de tva si impozit pe venit 2.5 %. Acum s-a razgandit si a optat pentru platitor de tva , dar impozitul pe venit va ramane in continuare ? daca da, cat timp? ce formalitati mai presupune aceasta schimbare? trebuie modificat si certificatul de inmatriculare la reg. comertului?
Va multumesc .


In primul rand optiunea s-a facut la finante ? sau la registrul comertului? (referitor la TVA).
In al doilea rand daca s-a optat pentru impozit pe venit nu faceti angajarea nimaniu in termen de 60 zile si societatea devine platitoare de impozit pe profit.
Sa stiti ca va fi o problema daca va prind cei de la ITM cu salariati fara contracte de munca.
A treia varianta sa intregistrati un venit de 100.000 de Euro si deveniti platitor de impozit pe profit.
Toate aceste modificari le inregistrati la finante.
Ultima modificare: Marți, 22 Aprilie 2008
ContSters42967, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl/micr La multi ani! stie cineva, dupa 01.01.2005 se mai poate declara un srl nou infiintat micro? (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere din profit nerepartizat anterior valentinaandrei valentinaandrei Buna ziua, as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema contabila:am o societate infiintata in anul 2008, platitoare de impozit pe profit.La sfarsitul anului ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit mitrache_v mitrache_v Buna ziua! Am si eu o intrebare. Orice societate comerciala este platitoare de impozit pe profit? Multumesc anticipat. adresa mea este: mitrache_v@yahoo.com (vezi toată discuția)