Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi am?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi am?

buna ziua!

va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la situatia in care ma aflu si anume as vrea sa stiu ce drepturi am la casa in care am locuit timp de 22 de ani in concubinaj.
mai exact eu am trait in concubinaj cu un barbat timp de 22 de ani in casa lui, acest barbat a murit acum 5 luni si eu inca mai locuiesc in acea casa,
mentionez faptul ca acest barbat cu care am trait are 1 baiat din prima casatorie si 5 nepoti ( copiii baiatului). eu nu am nici un fel de act facut pe casa in care am locuit ( casa era facuta cu femeia din prima casatorie) decat buletinul facut la adresa respectiva.

va rog daca puteti sa imi spuneti ce drepturi am eu in acest moment la aceasta casa?

multumesc si astept raspunsul dvs.
Nu aveti nici un drept.
nu aveti nici un drept de mostenitoare asupra bunurilor concubinului. Daca in acele bunuri dvs ati investit bani, atunci aveti dreptul de creanta impotriva mostenitorilor concubinului dvs. Mai pe romaneste: sa le cereti acestora sa va plateasca investitiile facute de dvs ptr conservarea mostenirii pe care acestiua au dobandit-o.