avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj- cine mosteneste averea defunctului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj- cine mosteneste averea defunctului?

Matusa mea a trait in concubinaj timp de 18 ani neavand niciun copil.
Concubinul a murit recent.El avea un baiat care a decedat si el la scurt timp dupa tatal lui(baiatul era dintr-o anterioara casatorie).
In tot acest timp cat au fost impreuna si-au luat masina,casa...bunuri care erau trecute pe numele barbatului nefiind casatoriti.
Ma intereseaza cui ii ramane mostenirea- concubinei sau fratilor defunctului?
Cine are dreptul?
Mentionez ca dupa decesul acestuia, fratii lui nu o mai primesc in casa respectiva.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iulie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
De mostenit, mostenesc doar fratii, matusa poate proba ca a contribuit la achizitionarea bunurilor si doar asa poate primi o parte, sa apeleze la un avocat.
La ce va referiti cand spuneti ca poate proba?
Cand a cumparat casa pe act era trecut doar numele barbatului.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iulie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pai daca doreste sa mosteneasca nu are temei, daca doreste sa recupereze ce a investit in toata aceasta relatie din punct de vedere material, trebuie sa dovedesca ca a contribuit cu bani la cumpararea bunurilor respective altfel....??!!!!
Mătușa are numai drept de creantă a cărei valoare trebuie dovedită în cadrul unei acțiuni în pretenții

Concubinajul nu este reglementat de lege.



Nu este aplicabil regimul matrimonial, ce caracterizeaza proprietatea comuna devalmasa, care cuprinde bunurile dobandite de soti, de la data incheierii casatoriei.


Sumele de bani investite pentru plata pretului unor bunuri proprii ori pentru a spori valoarea de circulatie a imobilului dau nastere unui drept de creanta.






~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj timp de 26 de ani- drepturi concubina? xyz098 xyz098 buna ziua bunicul meu a trait cu o adoua femeie fara sa se casatoreasca timp de 26 de ani acum dupa moartea lui ea a zis ca isi vrea partea ei cu toate ca ea ... (vezi toată discuția)
Cetatean italian- cumparare imobil in romania larisa91 larisa91 Dumnealui nu are buletin de Romania, dar doreste sa cumoere un apartament doar pe numele lui, dar este casatorit cu un cetatean roman. Ce drepturi ar avea el ... (vezi toată discuția)
Concubinajul si mosteniri MareIntrebare MareIntrebare Buna ziua. As vrea sa stiu care sunt regulile legale in legatura cu mostenirea in cazul concubinajului. Cazul meu. Parinti sunt despartiti. Unul dintre ... (vezi toată discuția)