Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj- cine mosteneste averea defunctului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj- cine mosteneste averea defunctului?

Matusa mea a trait in concubinaj timp de 18 ani neavand niciun copil.
Concubinul a murit recent.El avea un baiat care a decedat si el la scurt timp dupa tatal lui(baiatul era dintr-o anterioara casatorie).
In tot acest timp cat au fost impreuna si-au luat masina,casa...bunuri care erau trecute pe numele barbatului nefiind casatoriti.
Ma intereseaza cui ii ramane mostenirea- concubinei sau fratilor defunctului?
Cine are dreptul?
Mentionez ca dupa decesul acestuia, fratii lui nu o mai primesc in casa respectiva.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
De mostenit, mostenesc doar fratii, matusa poate proba ca a contribuit la achizitionarea bunurilor si doar asa poate primi o parte, sa apeleze la un avocat.
La ce va referiti cand spuneti ca poate proba?
Cand a cumparat casa pe act era trecut doar numele barbatului.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Pai daca doreste sa mosteneasca nu are temei, daca doreste sa recupereze ce a investit in toata aceasta relatie din punct de vedere material, trebuie sa dovedesca ca a contribuit cu bani la cumpararea bunurilor respective altfel....??!!!!
Mătușa are numai drept de creantă a cărei valoare trebuie dovedită în cadrul unei acțiuni în pretenții

Concubinajul nu este reglementat de lege.

Nu este aplicabil regimul matrimonial, ce caracterizeaza proprietatea comuna devalmasa, care cuprinde bunurile dobandite de soti, de la data incheierii casatoriei.

Sumele de bani investite pentru plata pretului unor bunuri proprii ori pentru a spori valoarea de circulatie a imobilului dau nastere unui drept de creanta.