Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumut

am oferit unei pers o suma de bani,acea pers facandu-mi o promisiune scrisa cu data de inapoiere a banilor.data de returnare a imprumutului a trecut. ce sanse am sa imi recuperez banii?
Este necesar sa introduceti actiune in justitie. Dovada acordarii imprumutului va fi facuta cu contractul (chitanta) in care se consemneaza suma acordata si data restituirii.
Asa cum vi s-a sugerat, puteti introduce actiune in instanta, pretinzand suma pe care ati imprumutat-o, iar de la momentul la care aceasta era exigibila la plata puteti cere sa vi se plateasca si dobanda bonificata de orice banca comerciala pentru depozitele la termen, pentru persoanele fizice.:)