Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum imi vand masina ( nu e pe numele meu )
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum imi vand masina ( nu e pe numele meu )

Buna ziua,

Detin o masina inmatriculata pe numele socrului, care este momentan imobilizat la pat.
Care este procedura in situatia aceasta pentru a o putea vinde?In mod normal s-ar fi facut o procura cu ambii de fata la notar prin care ma imputernicea sa vand eu masina banuiesc...insa in conditiile de fata acest lucru nu este posibil.

Va multumesc anticipat pt raspuns.
Vorbiti cu un notar. In asemenea cazuri se deplaseaza notarul.
Pentru motive întemeiate notarul se poate deplasa la domiciliul persoanei care doreşte să încheie actul. Imobilizarea persoanei pe motiv de boală constituie un motiv temeinic dar există condiţia ca acea persoană să aibă discernământ. Este posibil să vi se ceară un certificat medico legal pentru şi mai multă siguranţă.