Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca un salariat isi da demisia ? mai are dreptul la indemnizatie de somaj?
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca incetarea CIM sa se faca din motive neimputabile salariatului, adica cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).