Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiar ajutor somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiar ajutor somaj

Un salariat si-a incetarea contractul individual de munca cu acordul partilor Art.55 lit.b Codul Muncii, deocamdata nu si-a gasit un loc de munca poate el benefica de ajutor de somaj ce trebuie sa faca? acte necesare? dar de la fostul loc de munca? adeverinta de vechime? multumesc
Daca i-a incetat CIM cu art 55b din Codul muncii nu beneficiaza de indemnizatie de somaj.
ANDRIES adriana a scris:

Un salariat si-a incetarea contractul individual de munca cu acordul partilor Art.55 lit.b Codul Muncii, deocamdata nu si-a gasit un loc de munca poate el benefica de ajutor de somaj ce trebuie sa faca? acte necesare? dar de la fostul loc de munca? adeverinta de vechime? multumesc

Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj ar fi trebuit ca incetarea c.i.m. sa se faca in baza unuia din urmatoarele articole : art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii. Asadar, incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu da dreptul fostului salariat sa beneficieze de somaj.
freeelis a scris:

ANDRIES adriana a scris:

Un salariat si-a incetarea contractul individual de munca cu acordul partilor Art.55 lit.b Codul Muncii, deocamdata nu si-a gasit un loc de munca poate el benefica de ajutor de somaj ce trebuie sa faca? acte necesare? dar de la fostul loc de munca? adeverinta de vechime? multumesc

Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj ar fi trebuit ca incetarea c.i.m. sa se faca in baza unuia din urmatoarele articole : art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii. Asadar, incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun. nu da dreptul fostului salariat sa beneficieze de somaj.

Cred ca am mai raspuns la un topic asemanator.
Pt art. 56 lit. a), b), c) nu se acorda indemnizatia de somaj. Ar fi si absurd. De exemplu art. 56 lit. a) spune ca CIM-ul inceteaza de drept la data decesului salariatului. Crezi ca se da indemnizatie de somaj si pe lumea cealalta? :)
art. 56 lit. b)- contractul individual de munca inceteaza de drept la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului - la fel, nu se acorda indemnizatia de somaj.
Iar art. 56 lit. c) este abrogata prin art. I pct.8 din O.U.G. nr. 55/2006 !
jack:
1. Va legati de forma lucrurilor, nu de fond! Si eu v-am mai raspuns la o asemenea interventie. Chiar credeti ca un decedat ar fi cerut indemnizatie de somaj?!
2. Legea 76/2002 precizeaza clar:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4), art.31(4.1), din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
3. Deci motive neimputabile, nu motive de primire a indemnizatiei de somaj. Din aceste motive neimputabile se aleg cele convenabile!
Da, stiu ca lege se refera la motive neimputabile angajatului, dar nu mi se pare normal ca se ia in cazul de fata si primele 3 litere din art. 56, mai ales daca un angajat nu le poate folosi, sau daca poate...amin! :).
Si daca e vorba de forma si de fond, mie mi se pare ca lucrurile stau exact invers. :)