avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... mi se cere un impozit pe un teren fara a avea titlu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

mi se cere un impozit pe un teren fara a avea titlu de proprietate

buna ziua.am mostenit de la tata o casa pt care am luat certificat de mostenitor.o data cu aceasta casa am mostenit si un teren agricol si intravilan in suprafata totala de4,51ha.din acest teren ii revine jumatate unchiuluimeu.problema care este ca pt acest teren nu avem titlu de proprietate,doar o adeverinta care este pe numele bunicii mele ,care este decedata si ea si bunicul.acum .mentionez ca in satul Manerau din jud.Hunedoara unde am si eu acesta casa si pamantul nu s-a facut impartirea pamantului si nu are nimeni titlu de proprietate.problema este ca cei de la primarie imi cer sa platesc impozit pe acest teren pt care nu am titlu de proprietate,dar eu nu am platit...iar acum am primit o instiintare prin care sunt somat sa platesc,sau voi fi executat silit. ma pot obliga sa platesc acest impozit,pe care nu l-am achitat de 4ani,de cand a murit tatal meu.am fost la primarie si le-am cerut sa -l puna si pe unchiul meu sa plateasca,dar mi-au spus ca el nu figureaza in actele lor.mentionez ca nu sunt inscris la APIA cu acest teren si nu am lucrat acest pamant si nici nu am luat nici un ban de la stat pt el.spuneti-mi va rog daca ma pot sau nu obliga sa platesc aest impozit si in baza care-i legi multumesc...... am gresit cand am spus ca am mostenit si acest teren,el nu este trecut in cerificatul meu de mostenitor.....acest titlu de propritate pt acest teren o sa fie pe numele bunicii mele,dupa care eu si unchiul meu o sa facem succesiunea....eu nu am nici un act pe numele meu cu acest teren,in registrul agricol este trecuta bunica mea. nici tatal meu nu avea acest teren in proprietate,...dar el platea impozit.deci nici la primarie nu este un act care sa ateste ca ar fi terenul meu.multumesc
Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2011
radupripas, utilizator
Cel mai recent răspuns: radupripas , utilizator 22:21, 7 Februarie 2011
Este un subiect destul de greu de... "descifrat" pentru mine, dar, din cate am inteles trebuie sa platiti impozitul la primarie!
Iata de ce:
1. Primaria nu imparte pamant. Elinereaza titluri de proprietate numai in cazul de constituire sau reconstituire a dreptului de proprietate.
2. Daca terenul de 4,5 ha nu era in proprietatea defunctului dvs tata, atunci nu era inscris in certificatul de mostenitor.
3. Unchiul dvs. nu poate fi obligat la plata impozitului deoarece el nu il mosteneste pe tatal dvs.
4. Urmare a deschiderii succesiunii dupa tatal dvs. s-a eliberat certificatul de mostenitor. O copie a acestuia a fost depusa la primarie.
radupripas a scris:

buna ziua.am mostenit de la tata o casa pt care am luat certificat de mostenitor.o data cu aceasta casa am mostenit si un teren agricol si intravilan in suprafata totala de4,51ha.din acest teren ii revine jumatate unchiuluimeu.problema care este ca pt acest teren nu avem titlu de proprietate,doar o adeverinta care este pe numele bunicii mele ,care este decedata si ea si bunicul.acum .mentionez ca in satul Manerau din jud.Hunedoara unde am si eu acesta casa si pamantul nu s-a facut impartirea pamantului si nu are nimeni titlu de proprietate.problema este ca cei de la primarie imi cer sa platesc impozit pe acest teren pt care nu am titlu de proprietate,dar eu nu am platit...iar acum am primit o instiintare prin care sunt somat sa platesc,sau voi fi executat silit. ma pot obliga sa platesc acest impozit,pe care nu l-am achitat de 4ani,de cand a murit tatal meu.am fost la primarie si le-am cerut sa -l puna si pe unchiul meu sa plateasca,dar mi-au spus ca el nu figureaza in actele lor.mentionez ca nu sunt inscris la APIA cu acest teren si nu am lucrat acest pamant si nici nu am luat nici un ban de la stat pt el.spuneti-mi va rog daca ma pot sau nu obliga sa platesc aest impozit si in baza care-i legi multumesc...... am gresit cand am spus ca am mostenit si acest teren,el nu este trecut in cerificatul meu de mostenitor.....acest titlu de propritate pt acest teren o sa fie pe numele bunicii mele,dupa care eu si unchiul meu o sa facem succesiunea....eu nu am nici un act pe numele meu cu acest teren,in registrul agricol este trecuta bunica mea. nici tatal meu nu avea acest teren in proprietate,...dar el platea impozit.deci nici la primarie nu este un act care sa ateste ca ar fi terenul meu.multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am si eu o intrebare. msbml msbml Buna ziua. Am si eu o intrebare.Tatal meu impreuna cu fratele lui au mostenit niste parcele de pamant de la bunicul care au fost impartite intre cei doi ... (vezi toată discuția)
Mostenie aiurelu36 aiurelu36 Tatal meu a decedat in 2009,si de atunci am discutii cu fratii lui pentru mostenirea ramasa de la bunicul din partea tatalui +casa cu terenul aferent unde a ... (vezi toată discuția)
Legea18/1991 corinamarianaburlacu corinamarianaburlacu unchiul meu a solicitat si obtinut titlu de proprietate ca fiind unic mostenitor al bunicului meu cu toate ca tata traieste iar pe acest titlu cei din primarie ... (vezi toată discuția)