avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile

Buna seara!
Marfa achizitionata in scopul revanzarii, pe baza borderoului de achizitie este o cheltuiala deductibila?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 09:46, 3 Februarie 2011
daca sunteti platitor de TVA deduceti valoarea marfii, din care scadeti tva-ul si adaosul comercial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma neplatitare de tva MISKI MISKI Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva? Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog (vezi toată discuția)
Referitor la stoc de marfa degradata calitativ pendre pendre Va rog frumaos sa-mi scrieti daca la scoaterea din gestiune a stocului de marfa degradat calitativ TVA-ul colectat 4427 il aplic si la adaosul comercial sau ... (vezi toată discuția)
Cat platesc tva zimidavaconstruct zimidavaconstruct Achizitionez marfa de la un NEplatitor de tva, in valoare de 3578 lei in vederea revanzarii. Adaosul meu comercial este de 1236 lei.Societatea mea este ... (vezi toată discuția)