Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

socrul meu este nascut pe 10.11.1955 si a lucrat din 1974 pana in 2008.Din aceasta perioada 20 de ani au fost munciti cu grupa II de munca.Care este varsta de pensionare anticipata ,sau la limita de varsta ?Va multumesc si astept raspuns.
Pentru a se pensiona anticipat trebuie sa aibe un stagiu de cotizare de 43 ani fara perioade asimilate (ex. stagiul militar).
Pentru a se pensiona anticipat partial trebuie sa aibe un stagiu de cotizare de 35 ani fara perioade asimilate.
Pensie limita de varsta la 60 ani si 6 luni daca intradevar are 20 de ani de grupa II (reducerea fiind de 4 ani si 6 luni din varsta standard de 65 ani).
Deci acum la 56 de ani s-ar putea pensiona anticipat partial?
S-a dat raspuns.Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 65.Anticipat partial la 60 de ani.La 56 ani nu poate beneficia de nici o pensie.