avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

socrul meu este nascut pe 10.11.1955 si a lucrat din 1974 pana in 2008.Din aceasta perioada 20 de ani au fost munciti cu grupa II de munca.Care este varsta de pensionare anticipata ,sau la limita de varsta ?Va multumesc si astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:58, 2 Februarie 2011
Pentru a se pensiona anticipat trebuie sa aibe un stagiu de cotizare de 43 ani fara perioade asimilate (ex. stagiul militar).
Pentru a se pensiona anticipat partial trebuie sa aibe un stagiu de cotizare de 35 ani fara perioade asimilate.
Pensie limita de varsta la 60 ani si 6 luni daca intradevar are 20 de ani de grupa II (reducerea fiind de 4 ani si 6 luni din varsta standard de 65 ani).
Deci acum la 56 de ani s-ar putea pensiona anticipat partial?
S-a dat raspuns.Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 65.Anticipat partial la 60 de ani.La 56 ani nu poate beneficia de nici o pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata patricialidia patricialidia Buna ziua, Am o intrebare legata de posibilitatile de pensionare existente pentru socrul meu: - nascut februarie 1959 - perioada continua de cotizare: 36 ... (vezi toată discuția)
Pensionare IONICA51 IONICA51 sa inteleg ca daca am 20 ani gr 1 voi beneficia de o reducere de 5 ani la varsta de pensionare...65-5=60ani dar daca am perioada de cotizare mai mare de 35+8 ... (vezi toată discuția)
Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)