Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sa inteleg ca daca am 20 ani gr 1 voi beneficia de o reducere de 5 ani la varsta de pensionare...65-5=60ani
dar daca am perioada de cotizare mai mare de 35+8 ani,( fiind avantajat de anii de gr 1adaugati ca si surplus la perioada de cotizare),pot beneficia de inca 5 ani reducere la varsta de pensionare...adica...cei 65-5=60...cei 60-5+55?
Pentru 20 de ani de grupa I-a,reducerea este de 4 ani si 6 luni.
Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)pentru 20 de ani de grupa I-a,este 10 ani(6 luni la 1 an).
Daca aveti 43 de ani de stagiu,fara stagiu asimilat,va puteti pensiona anticipat(fara penalizare)la 60 de ani.Adica,cu 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
Cele doua reducereri,nu se cumuleaza.
la pensia anticipata partial care este procentul de penalizare,adica, cat la suta din pensia normala revine pensionatului?
Daca aveti 20 de ani in grupa I-a in procent de 100% si un stagiu de cotizare mai mare de 35 de ani si mai mic de 43,fara stagiu asimilat,penalizarea va fi de 4,5%.