avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1998 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sa inteleg ca daca am 20 ani gr 1 voi beneficia de o reducere de 5 ani la varsta de pensionare...65-5=60ani
dar daca am perioada de cotizare mai mare de 35+8 ani,( fiind avantajat de anii de gr 1adaugati ca si surplus la perioada de cotizare),pot beneficia de inca 5 ani reducere la varsta de pensionare...adica...cei 65-5=60...cei 60-5+55?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:12, 15 Martie 2013
Pentru 20 de ani de grupa I-a,reducerea este de 4 ani si 6 luni.
Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)pentru 20 de ani de grupa I-a,este 10 ani(6 luni la 1 an).
Daca aveti 43 de ani de stagiu,fara stagiu asimilat,va puteti pensiona anticipat(fara penalizare)la 60 de ani.Adica,cu 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare.
Cele doua reducereri,nu se cumuleaza.
la pensia anticipata partial care este procentul de penalizare,adica, cat la suta din pensia normala revine pensionatului?
Daca aveti 20 de ani in grupa I-a in procent de 100% si un stagiu de cotizare mai mare de 35 de ani si mai mic de 43,fara stagiu asimilat,penalizarea va fi de 4,5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa munca ciubotarudan ciubotarudan Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in ... (vezi toată discuția)
Despre varsta si data pensionararii nick100 nick100 Un barbat nascut in aprilie 1957, cu vechime in munca de 38 de ani din care 20 ani si 4 luni lucrate in grupa a II-a; armata 1 an si 4 luni;... cand se poate ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata iulianaLe iulianaLe g un raspuns urgent. barbat nascut 28.07.1956 cu 20 ani in gr a II a si 19 ani in rest (inclusiv stagiul militar) cand ar putea iesi la pensie? am inteles ca ... (vezi toată discuția)