Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre incredintare minor si pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre incredintare minor si pensie de intretinere

Buna ziua,ma cheama Nicoleta si asi vrea niste sfaturi.Eu am stat cu un barbat timp de 6 ani in concubinaj,din care sa nascut si un copil,dupa nasterea copilului la un an si jum ne-am despartit iar copilu a ramas cu mine.de aproape 2 ani de cand ne-am despartit el nu a mai contribuit cu nimic la cresterea copilului si nici nu la cautat sa-l vada.Si acum asi vrea sa deschid un proces pentru incredintarea copilului si pensia alimentara.Si asi vrea sa stiu si eu cat costa sa deschizi un proces pentru asa ceva.si ce sanse asi avea sa castig.
va multumesc si va doresc multa sanatate:)
ti-a recunoscut copilul? adica in acte e trecut ca tata?
Presupunand ca este trecut ca tata in certificatul de nastere,inainte de a inainta actiunea in instanta ar trebui sa-ti iei niste masuri de siguranta gen:serviciu (asta daca nu ai deja),de asemenea si unde locuiesti este important.
Iti doresc mult succes.
copilu poarta numele lui de familie.da la recunoscut
Daca nu angajati un avocat , puteti face dvs cererea , achitati o taxa de timbru de 8 lei la primaria in raza careia domiciliati, 2 timbre judiciare de 0,3 lei si depuneti cererea la instanta.
dar asi vrea sa angajez un avocat.pentru ca asa poate sa ma reprezinte mai bine in proces.si asi vrea sa mai stiu daca eu nu am servici ma incurca cu ceva
stefania25, utilizator