Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... salariu - part-time
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

salariu - part-time

Buna dimineata!
Am urmatorul caz: trebuie sa angajez un economist part-time (2 ore/zi - functia de baza o are la o alta firma) pe un salariu brut de 287 lei (200 net). Spuneti-mi va rog daca este corect avand in vedere ca salariul brut minim pentru functii care necesita studii superioare este de 1200 lei?
Va multumesc.
Pai daca la 1200 lei lucreaza 8 ore
la 2 ore este 300 lei
Popa Adrian, Contabil
Daca 1200*2/8=287, este bine, desi mie nu-mi da acelasi rezultat.
anca.d a scris:

Buna dimineata!
Am urmatorul caz: trebuie sa angajez un economist part-time (2 ore/zi - functia de baza o are la o alta firma) pe un salariu brut de 287 lei (200 net). Spuneti-mi va rog daca este corect avand in vedere ca salariul brut minim pentru functii care necesita studii superioare este de 1200 lei?
Va multumesc.

300 lei este corect. Mai mult beneficiaza de toate drepturile cuvenite postului pe norma intreaga, raportat proportional cu timpul de munca. Deci daca acordati spor vechime,plus alte sporuri...si postul cu fractie redusa beneficiaza de ele.
Daca la 8 ore pe zi salariul este de 1200 lei, la 2 ore pe zi este de 300 lei (brut).
Dl. tudorvaleriu are dreptate...am gresit ghidandu-ma ca 1200 lei reprezinta salariul de incadrare si nu cel brut.Scuze pentru eroare!