Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mai mare pentru cei cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mai mare pentru cei cu studii superioare

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt functionar administrativ la o societate privata, iar salariul meu net este de 1200 lei. Conform HG 1193/2010 salariul de baza in cazul meu ar fi de 1340 lei (am studii superioare de lunga durata). In acest caz, angajatorul va trebui sa-mi dea un salariu marit (de la 1200 la 1340)? Eventual sa imi dea si un spor de vechime (lucrez la aceeasi firma de 3 ani)?
sa lamurim partea cu sporul... acesta se acorda in functie de negocierile sindicatului sau reprezentatului angajatilor cu angajatorul pe baza contractului colectiv de munca (se poate mentiona si pe contractul individual daca sunt sporuri care se acorda strict la un angajat), deci, sunt conditii stricte de acordare

in primul rand trebuie sa fii pe un post care necesita studii superioare (nu stiu ce studii sunt necesare pentru functionar administrativ)
in al doilea rand NU se mai acorda dublul salariului minim de ceva vreme... ultima data stiam k se acorda 1,5 acum am citit ca 1,72 din salariul minim BRUT
chiar daca se aplica 2* salariul minim brut tu ai 1200 net NU BRUT.... salariul tau brut este peste dublul salariului minim brut... dupa o estimare "la ochi" tu ai avea in jur de 1500-1600 brut
ContSters161855, utilizator
Ayana1 a scris:

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt functionar administrativ la o societate privata, iar salariul meu net este de 1200 lei. Conform HG 1193/2010 salariul de baza in cazul meu ar fi de 1340 lei (am studii superioare de lunga durata). In acest caz, angajatorul va trebui sa-mi dea un salariu marit (de la 1200 la 1340)? Eventual sa imi dea si un spor de vechime (lucrez la aceeasi firma de 3 ani)?

1. Pentru functionar administrativ nu sunt necesare studii superioare .. prin urmare daca aveti un salariu net de 1200 lei , salariul brut ar fi in jurul valorii de 1671lei, ceea ce este peste salariul minim brut care se poate acorda unei persoane care ocupa un asemenea post (de la 01.01.2009 este in valoare de 720 lei).

2. Pentru pentru vechime in munca de 3 ani se acorda un spor de minimum 5% la salariul de baza, in conditiile in care acesta nu este inclus in salariul de baza.