avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu mai mare pentru cei cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu mai mare pentru cei cu studii superioare

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt functionar administrativ la o societate privata, iar salariul meu net este de 1200 lei. Conform HG 1193/2010 salariul de baza in cazul meu ar fi de 1340 lei (am studii superioare de lunga durata). In acest caz, angajatorul va trebui sa-mi dea un salariu marit (de la 1200 la 1340)? Eventual sa imi dea si un spor de vechime (lucrez la aceeasi firma de 3 ani)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:10, 27 Ianuarie 2011
sa lamurim partea cu sporul... acesta se acorda in functie de negocierile sindicatului sau reprezentatului angajatilor cu angajatorul pe baza contractului colectiv de munca (se poate mentiona si pe contractul individual daca sunt sporuri care se acorda strict la un angajat), deci, sunt conditii stricte de acordare

in primul rand trebuie sa fii pe un post care necesita studii superioare (nu stiu ce studii sunt necesare pentru functionar administrativ)
in al doilea rand NU se mai acorda dublul salariului minim de ceva vreme... ultima data stiam k se acorda 1,5 acum am citit ca 1,72 din salariul minim BRUT
chiar daca se aplica 2* salariul minim brut tu ai 1200 net NU BRUT.... salariul tau brut este peste dublul salariului minim brut... dupa o estimare "la ochi" tu ai avea in jur de 1500-1600 brut
Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2011
ContSters161855, utilizator
Ayana1 a scris:

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Sunt functionar administrativ la o societate privata, iar salariul meu net este de 1200 lei. Conform HG 1193/2010 salariul de baza in cazul meu ar fi de 1340 lei (am studii superioare de lunga durata). In acest caz, angajatorul va trebui sa-mi dea un salariu marit (de la 1200 la 1340)? Eventual sa imi dea si un spor de vechime (lucrez la aceeasi firma de 3 ani)?


1. Pentru functionar administrativ nu sunt necesare studii superioare .. prin urmare daca aveti un salariu net de 1200 lei , salariul brut ar fi in jurul valorii de 1671lei, ceea ce este peste salariul minim brut care se poate acorda unei persoane care ocupa un asemenea post (de la 01.01.2009 este in valoare de 720 lei).

2. Pentru pentru vechime in munca de 3 ani se acorda un spor de minimum 5% la salariul de baza, in conditiile in care acesta nu este inclus in salariul de baza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim garantat pentru persoane cu studii superioare AncaDDD AncaDDD Buna ziua, Sunt foarte nelamurita intr-o problema si poate ma ajuta cineva. Sunt angajata pe un slariu net de 973 ron. Stiu clar ca salariul minim net ... (vezi toată discuția)
Majorare salar teo.madalina teo.madalina Sunt angajati cu studii superioare in cadrul unei asociatii(pana la 12.2010, aveau 1200 incadrarea). Incepand cu data de 01.01.2011 nu stiu cat sa le majorez ... (vezi toată discuția)
Care e salariul minim la privat pentru studii superioare? hgabi hgabi Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine, trebuie sa angajez o persoana pe un post care necesita studii superioare. Mentionez ca sunt un angajator privat. ... (vezi toată discuția)