Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul taximetristilor?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul taximetristilor?

ce salariu trebuie sa aiba un taximetrist?
bobo24 a scris:

ce salariu trebuie sa aiba un taximetrist?

Are contract de munca??Este calificat??
are contract, este calificat. intrebarea este daca se aplica salariul prevazut de ccm la nivel de ramura transporturi sau ccmn
Se aplica nivelul salariului din CCM la nivel de ramura (transporturi). Este mai favorabil (daca tin bine minte, era 700 RON pentru un program de 170 ore/luna).
asta e ratiunea? ca este mai favorabil?
Salariul de bază minim brut la nivelul ramurii transporturi, valabil din data de 1 ianuarie 2008 şi negociat pentru un program complet de lucru de 170 ore medie/lună, este de 700 lei, adică 4,12 lei/oră, salariul fiind stabilit fără alte sporuri, adaosuri ori indemnizaţii incluse în acesta , conform CCM la nivel de ramura de transporturi pe anii 2008 - 2010.
La stabilirea salariilor de bază minime brute pentru fiecare categorie de salariaţi vor fi adoptaţi coeficienţii minimi de ierarhizare stabiliţi la art. 41, pct. 1 din acest contract colectiv de muncă.

In anexa nr.5 al CCM la nivel de ramura de transporturi sunt prevazute unităţile la care se aplică contractul colectiv de muncă unic la nivelul ramurii transporturi, în care organizaţiile sindicale semnatare au membri.
In cazul in care unitatea la care lucrati nu este inclusa in aceasta lista, atunci este aplicabil salariul minim prevazut de CCMN pe anii 2007 - 2010 (salariul minim fiind de 600 lei).