Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... investire BO
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

investire BO

pentru BO pe care este trecut locul emiterii si locul platii adresa sediului meu in calitate de creditor in conditiile in care debitorul are sediul in alta localitate unde se investesc?la instanta sediului meu sau la cea a sediului debitorului?ms
Buna,
investirea se face la sediul societatii debitorului.
În cererile ce izvorăsc dintr-o cambie, cec sau bilet la ordin, în temeiul art.10 pct.3 C.proc.civ., competenţa este alternativă, între instanţa de la domiciliul pârâtului şi instanţa locului de plată. trecut pe BO.
Investirea se poate face la instanta de la locul platii
Executarea se face la sediul debitorului.