Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... investire cu titlu executoriu a biletelor la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

investire cu titlu executoriu a biletelor la ordin

1.daca societatea emitenta a biletelor la ordin are sediul in bucuresti, girantul are sediul in cluj-napoca si beneficiarul are sediul tot in cluj-napoca, biletele la ordin se pot investi cu formula executorie la judecatoria cluj-napoca?
2.in cite exemplare se depun, si care sunt taxele de timbru?

Multumesc
În cererile ce izvorăsc dintr-o cambie, cec sau bilet la ordin în temeiul art.10 pct.3 C.proc.civ., competenţa este alternativă, între instanţa de la domiciliul pârâtului şi instanţa locului de plată. daca pe BO nu este precizat expres locul platii ci doar locul emiterii (asa cum se intimpla in 99,99% din cazuri), conform art 105 din lg 58/1934 acesta este considerat si locul platii/sediul debitorului.
se depune un singur exemplar din cerere si tx de timbru este de 4 ron + tj de 1,5 ron