Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA SAU AF?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA SAU AF?

Buna Ziua!
Doresc sa deschid o mica afacere (comert cu bauturi, tigari,alimente ambalate)...
Ce ma sfatuiti? Sa infiintez un PFA sau un AF? unde as fi mai avantajat d.p.v. al taxelor si impozitelor? CM AR MERGE MAI DEPARTE NU?

multumesc mult!!!;)
Din punct de vedere al taxelor e acelasi lucru (impozit 16% si contributie pentru sanatate). Pentru acesta forma de organizare, solutia cea mai buna ar fi "Intreprinderea individuala", care are avantajul ca puteti angaja diverse persoane pentru realizarea activitatii.

Formalitatile birocratice sunt cam aceleasi.

CM - va referiti la cartea de munca? Daca da, pentru "a va merge mai departe" trebuie sa incheiati un contract cu Casa de Pensii si sa achitati o suma lunara, sau chiar sa va angajati pe propria "Intrepreindere Individuala", moment la care dobanditi calitate de angajat cu toate taxele evidentiate prin contractul respectiv de munca.