Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara 100 ron
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara 100 ron

Divortata in 2007,pensia acordata minorului este 100 ron,deoarece a declarat ca nu are venituri.Lucreaza cu contract de munca intr-o alta tara si are in Romania un apartament cu 3 camere inchiriat.Exista posibilitatea unei majorari a pensiei alimentare.
Aveti 2 variante in functie de situatia efectiva:
1.-puteti solicita majorarea pensiei de intretinere stabilite prin hotararea de divort, in functie de venitul minim pe economie actual,
2-daca fostul sot lucreaza cu forme legale, puteti solicita stabilirea unei pensii in raport de veniturile pe care le realizeaza, caz in care va trebui sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia pentru comunicarea veniturilor pe care acesta le realizeaza in tara respectiva.
Angajati avocat.