Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit regularizare impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

regularizare impozit

impozitul pe profit s-a calculat gresit la trimestrul 2 si implicit s-a platit mai putin. La declaratia 101/an fiscal 1 reiese ca impozitul calculat este mai mare decat cel declarat si platit prin D100, si rezulta o diferenta de impozit datorat.
1. Intrebarea mea este daca regularizarea 691=441 ( cu plus diferenta datorata) o fac la 30.09.2010 sau 31.12.2010 ?
2. Trebuie sa fac rectificativa la D100/ trim. 2? sau regularizez prin D101/ an fiscal 1? . Diferenta neplatita e mica.

vioviod, utilizator
Nu faceti rectificativa la D.100 deci nu faceti inregistrarea la septembrie,ramane balanta la septembrie sa coincida cu ce ati declarat.
Faceti inregistrarea regularizarii in contabilitate la decembrie ,diferenta se va regulariza prin D.101 (1) aferenta perioadei ian-sept.2010
multumesc din suflet pentru lamuriri.