Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce se intampla cu sediul cand o firma da faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce se intampla cu sediul cand o firma da faliment

Buna ziua. Am si eu o intrebare care ma framanta de ceva vreme. Am un Partament in care am sediul unei firme care a dat afliment, ideea este ca atunci cand s-a infiintat am fost trecut asociat cu 3% procente iar acum este plina de datorii, ei zic ca nu se ntampla nimik dar nici bani sa plateasca la stat nu au si nici ceilalti debitori. Ce se poate intampla cu sediul?, nu as vrea sa am de plata dupa urma lor, dar macar sa stiu la ce sa ma pregatesc. Asa este cand faci binele cuiva. Astept un raspuns va rog
Nu se intampla nimic cu sediul.
Sa inteleg ca nu mi se intampla chiar daca firma nu isi mai plateste datoriile. Ca cei de finante spun ca nu trebuia sa accept treaba asta de la inceput ca va fi naspa ce va urma. Multumesc mult.
Procedura de insolventa/ faliment priveste doar societatea comerciala, mai exact patrimoniul acesteia.
Cum apartamentul dvs nu face parte din patrimoniul firmei, acesta nu va putea fi vandut pentru a se achita obligatiile firmei fata de creditori. Deci, din acest punct de vedere nu trebuie sa va faceti nicio o problema.

Teoretic (citeodata si practic) dvs ati putea avea probleme numai in ipoteza in care se face dovada ca prin activitatile intreprinse de-a lungul existentei firmei, ati contribuit (singura sau impreuna cu ceilalti asociati) la aparitia starii de insolventa a respectivei societati.

Astfel, art. 138 din Legea nr. 85/2006, la alin. (1) spune urmatoarele:
'' În cazul în care în raportul întocmit în conformitate cu dispoziţiile art. 59 alin. (1) sunt identificate persoane cărora le-ar fi imputabilă apariţia stării de insolvenţă a debitorului, la cererea administratorului judiciar sau a lichidatorului, judecătorul sindic poate dispune ca o parte a pasivului debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie suportată de membrii organelor de conducere şi/sau supraveghere din cadrul societăţii, precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte:
a) au folosit bunurile sau creditele persoanei juridice în folosul propriu sau în cel al unei alte persoane;
b) au făcut acte de comerţ în interes personal, sub acoperirea persoanei juridice;
c) au dispus, în interes personal, continuarea unei activităţi care ducea, în mod vădit, persoana juridică la încetarea de plăţi;
d) au ţinut o contabilitate fictivă, au făcut să dispară unele documente contabile sau nu au ţinut contabilitatea în conformitate cu legea;
e) au deturnat sau au ascuns o parte din activul persoanei juridice ori au mărit în mod fictiv pasivul acesteia;
f) au folosit mijloace ruinătoare pentru a procura persoanei juridice fonduri, în scopul întârzierii încetării de plăţi;
g) în luna precedentă încetării plăţilor, au plătit sau au dispus să se plătească cu preferinţă unui creditor, în dauna celorlalţi creditori.''