Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de mandat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de mandat

care este legislatia in care se prezinta contractul de mandat
Codul civil, art. 1532 si urmatoarele.
Notiune. Mandantul este un contract prin care o persoana , numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane ,numita mandant,care ii da aceasta imputernicire si pe care il reprezinta.

Materia juridica a mandatului o gasiti in Titlul IX din Codul civil, incepand cu articolul 1532 si urmatoarele.