Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de mandat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de mandat

Va rog frumos as dori sa stiu daca pt. o pers. cu contract de mandat se platesc toate contributiile? In declaratia de ITM trebuie evidentiat? Care ar fi notele contabile pt. inregistratrea acestei persoane?
Multumesc tuturor!
Mandantul este un contract prin care o persoana, numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane, numita mandant, care ii da aceasta imputernicire si pe care il reprezinta. In contractul de mandat se va inscrie suma bruta cuvenita mandatarului. Mandantul poate sa vireze, in numele mandatarului, contributiile obligatorii datorate de catre acesta: impozitul, cas, contributia pentru accidente de munca, somaj, sanatate, contributia de pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Multumesc frumos!
Un temei legal, daca puteti sa-mi dati.
Contractul de mandat este reglementat in Codul Civil, Titlul IX - Despre Mandat, art.1532-1559
Multumesc! o zi buna.