Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata cass

daca la un contract de mandat sau colaborare cu 100lei/ luna pensionarii trebuie sa plateasca mai nou si cass?
Mandantul este un contract prin care o persoana, numita mandatar, se obliga sa incheie acte juridice pe seama unei alte persoane, numita mandant, care ii da aceasta imputernicire si pe care il reprezinta.
In contractul de mandat se va inscrie suma bruta cuvenita mandatarului.
Mandantul poate sa vireze, in numele mandatarului, contributiile obligatorii datorate de catre acesta: impozitul, cas, contributia pentru accidente de munca, somaj, sanatate, contributia de pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.
am inteles ca mandantul poate sa vireze contributiile.........dar aceste contributii sunt obligatorii daca are un CIM si este si pensionar?
Pentru pensionari nu se calculeaza somaj in rest, celelalte, cred ca da.