Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plangere in instanta vs. chemare in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plangere in instanta vs. chemare in judecata

buna ziua,

mi s-a respins o chemare in judecata prin care ceream ca primaria X sa-mi restituie un teren sub sanctiunea unor daune cominatorii (in urma unui proces anterior, obtinusem hotararea ca acest teren imi apartine si urmeaza sa fiu pus in posesie, dar primaria refuza, sfidand sentinta) iar motivatia a fost ca nu am inaintat in prealabil o plangere in instanta.

e corect? Ce inseamna plangere in instanta si care ar fi diferenta fata de actiunea mea?
multumesc
.
m-ar interesa un sfat, daca e bine sa fac recurs - pt ca obiectul plangerii exista si in chemarea in judecata si nu a fost luat in considerare - sau mai bine sa incep o alta actiune, direct printr-o plangere?
multumesc.