Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezmostenire fara stire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezmostenire fara stire

buna ziua,

incerc sa fiu cat mai concis: tatal meu are o sora. sora lui locuieste in apartamentul parintilor lor, impreuna cu acestia. de curiozitate, recent, tata a intrebat la circa financiara cat ar avea de platit tatal lui impozitul pe apartament, ca sa i-l plateasca. atunci cand a intrebat asta, stupoare: apartamentul nu mai este pe numele celor batrani, este pe numele surorii lui si al sotului acesteia.
cu alte cuvinte, apartamentul care trebuia sa se imparta intre ei doi, a fost trecut - nu stiu prin ce metoda - pe numele doar unui copil. are cum celalalt copil sa atace in justitie acest act ? sau ce m-ati sfatui ? multumesc.
daca puteti dovedi in instanta ca pretul a fost fictiv, atunci da, contractul devine o donatie deghizata, dar nu devine nul absolut, doar comporta regimul unei donatii.

Daca respectivul contract a fost conceput de la bun inceput ca si donatie, atunci da, ar putea fi atacat, dar depinde in mare parte de clauzele inserate in acesta, respectiv mentiunile cu privire la scutirea de raport a liberalitatii.

Cand spun ca ar putea fi atacat ma refer la faptul ca la decesul unuia din parinti puteti cere o cota din dreptul de proprietate asupra imobilului, in cadrul dezbaterii succesorale, in calitate de mostenitor rezervatar,