Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... reinnoire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

reinnoire permis

Sotul meu detine permis de conducere din anul 1991, dar nu l-a reinnoit pana in prezent, intrucat nu i-a fost necesar.
Ar dori sa stie daca se mai poate face aceasta reinnoire(avand in vedere ca nu a condus din 1992, iar permisul este de tip vechi). Cum trebuie sa procedeze?
Multumesc
în cazul expirării, pierderii, furtului sau modificării datelor privind deţinătorul
(art. 44 din Hotărârea Guvernului nr.1391/2006)
DOCUMENTE NECESARE:
• actul de identitate (original şi copie );
• fişa deţinătorului permisului de conducere, care poate fi completată de mînă.
• permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita în original, după caz;
• contravaloare permis de conducere – 68 lei (CEC sau BCR);
• fişa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere;

chiar daca nu il trimit ei, ar fi bine ca sotul sa urmeze un curs de legislatie rutiera si sa plateasca cateva ore de conducere
puteti intreba si la serviciul permise si inmatriculari Telefon:

Multumesc mult.:)