avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... reinnoire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

reinnoire permis

Sotul meu detine permis de conducere din anul 1991, dar nu l-a reinnoit pana in prezent, intrucat nu i-a fost necesar.
Ar dori sa stie daca se mai poate face aceasta reinnoire(avand in vedere ca nu a condus din 1992, iar permisul este de tip vechi). Cum trebuie sa procedeze?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: leuca.mihaela , utilizator 19:41, 4 Februarie 2011
în cazul expirării, pierderii, furtului sau modificării datelor privind deţinătorul
(art. 44 din Hotărârea Guvernului nr.1391/2006)
DOCUMENTE NECESARE:
• actul de identitate (original şi copie );
• fişa deţinătorului permisului de conducere, care poate fi completată de mînă.
• permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita în original, după caz;
• contravaloare permis de conducere – 68 lei (CEC sau BCR);
• fişa medicală-tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă preschimbarea se solicită după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere;

chiar daca nu il trimit ei, ar fi bine ca sotul sa urmeze un curs de legislatie rutiera si sa plateasca cateva ore de conducere
puteti intreba si la serviciul permise si inmatriculari Telefon:
021/301.95.89
021/301.95.88


Multumesc mult.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carnet de conducere bla bla bla bla sotul meu si-a pierdut carnetul de conducere. stie cumva cineva cam cati bani o sa ne ia reinnoirea lui?#-o (vezi toată discuția)
Permis de peste 17 ani neschimbat Mika70 Mika70 BUNA .SUNT MIHAELA SI AM SI EU O INTREBARE:AM PERMIS DIN ANUL 1995 DAR NU L-AM SCHIMBAT NICIODATA SE MAI POATE FACE CEVA .MULTUMESC (vezi toată discuția)
Permis de conducere expirat bellefille bellefille Un permis de conducere expirat in 2005 se preschimba la fel ca cel care expira, sa zicem,luna aceasta?Trebuie justificata perioada de la expirare si pana in ... (vezi toată discuția)