Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parasire loc accident rutier, accident soldat doar cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parasire loc accident rutier, accident soldat doar cu avarii

Buna seara.De curand am cumparat o masina inmatriculata pe bulgaria.Prietena mea a condus aceasta masina si intr`o seara a accident pe cineva in spate (nu a pastrat distanta regulamentara) si a intrat in bara spate a altui autovehicul.Ea fiind incepatoare sa speriat eu la momentul respectiv aveam telefonul inchis si a fugit acel domn sofer fiind foarte nervos .In fine...sa speriat si a venit acasa.masina mea nu a suferit nici o avarie ci doar cealalta.Apoi la 2 saptamani cel de la care am cumparato a primit acasa un plic cum ca in urma unui accident rutier bla bla sa dea datele persoanei care a conduso.intrebarea este..ce va patii prietena mea ?i se va anula permisu ?dosar penal ?tin sa mentionez ca accidentul a rezultat numai cu AVARII (avaria celui pagubit).
nu e fapta penala, i se va suspenda permisul si va plati amenda
si e adevarat ca amenda e 20 de milioane ?lei vechi ?
suspendare permis 30 de zile sau 90 ?
30 zile si 4-5 pct amenda. valoarea unui punct e 67 lei
ar fi o idee sa dau datele de pe permisul mamei mele ?ca ea oricum nu conduce nici un auto .... si cu cel care ia lovit masina ce sa intamplat?cine o sa ii repare masina ?