Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cedo etapa 2 , negocierea cu statul
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cedo etapa 2 , negocierea cu statul

Poate cineva sa povesteasca pe scurt, ce a cerut la cedo si ce i a oferit statul?
Am si eu o cerere la cedo, la care am cerut 30000 e, si as fi curios de ofertele statului in raport cu sumele cerute prin cedo?
MULTUMESC !!!

ContSters188505, utilizator
E mai intelept sa cautati spete asemanatoare, altfel veti obtine iluzii. Jurisprudenta CEDO este disponibila pe Internet aici [ link extern ]

Daca ne spuneti care este situatia de fapt si drepturile incalcate, poate cunoaste cineva spete similare.
Da, statul negociaza doar rar.
In materiea dreptului de proprietate unde statul nu are efectiv sanse sa castige este normal sa negocieze.

Daca veti face o pregatire a apararii corespunzatoare poate ca veti ajunge la o negociere dar pana atunci pregatiti-va de judecata si studiati temeinic jurisprudenta CEDO.

avocat Claudiu Lascoschi
nu conteaza speta si drepturile incalcate referitor la ce am intrebat eu, eram interesat de a doua etapa a procedurii cedo, sesizarea statului, care la randul sau contacteaza reclamantul si ii propune o oferta bani sau altele....asadar in toate cazurile indiferent de speta se cere bani , care reclamantul ii primeste sau nu.
Daca ii primeste, sunt 2 variante: in urma negocierii cu statul la cererea cedo, ori prin hotararea definitiva cedo
Acum reiau intrebarea
In primul caz atunci cand statul iti face o oferta, care ar fi aceasta in raport cu suma pe care reclamantul a cerut o prin cererea adresata cutii europene?
Eu cred ca am fost destul de explicit si Am rugamintea ca cei straini de cauza sa nu mai intervina !!! Ma adresez doar celor care au trecut prin aceste etape !!!
ContSters188505, utilizator
un link despre jurisprudenta cedo ?
ContSters188505, utilizator
Statul va oferi cat crede ca ar pierde, bazandu-se pe spete similare, nu cat ati cerut dumneavoastra. Puteti cere 1 milion daune morale, dar exista daune morale de 2.000 de euro acordate de CEDO... Depinde de speta.

Linkul catre HUDOC vi l-am dat in mesajul precedent.