Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... resingere actiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

resingere actiune

intr_un dosar in care sint implicati vreo 1000 de salariati si cre prevedea recuperarea unor drepturi salariale neachitate intre anii 2005_2010 mai precis cota parte din profitul unei mari companii dupa ce dosarul a fost inregistrat in anul 2009 si afost judecat pe parcursul a 2 ani decizia finala a :fost:resinge exceptia prescriptiei dreptului la actiune.respinge actiunea.ce inseamna aceasta?mai exista vreo cale ca in cazul in care procesul este pierdut aceste drepturi sa fie cistigate?va multumesc.
Inseamna ca:
1. Paratul, in apararea sa, a invocat faptul ca reclamantii si-au cerut prea tarziu drepturile lor. Instanta de judecata nu i-a dat dreptate paratului si a respins exceptia.
2. Actiunea formulata de salariati a fost respinsa. Cu alte cuvinte ati pierdut procesul.
3. Inteleg ca judecata a avut loc in prima instanta. In acest caz, mai exista o cale, care este prevazuta in hotararea judecatoreasca si care trebuie formulata in termenul stipulat in sentinta.
daca prescripia drepului la actiune a fost respinsa pe ce motiv putea fi respinsa actiunea salariatilor?
ce inseamna cererea de disjungere ?va multumesc
Netemeinicie.Cred ca pentru asta a fost respinsa actiunea.
andymaurul, utilizator
Disjungerea reprezinta impartirea in doua a unui proces unitar,deci vor fi 2 solutionari pt fiecare dosar constituit.