Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata insotitor in spital
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata insotitor in spital

Buna seara,fiica mea in calitate de beneficiar al ajutorului de somaj a fost internata intr-un Spital de psihiatrie si pentru masuri de siguranta,cu diagnostic episod psihotic acut..La internare medicul mi-a pus intrebarea , daca eu, in calitate de mama pot ramine ca insotitor cu fiica mea.Am ramas in spital cu fiica mea, situatie in care ma aflu si in prezent. Nu am fost informata si nici eu nu am intrebat daca eu trebuie sa platesc eventuale costuri pentru mine.Mentionez ca eu nu sunt asigurata pentru sanatate, fiind coasigurat in baza sotului meu care este pensionar..
Intebarea mea este daca la externare eu trebuie sa platesc costurile acestei sederi in spital.
Multumesc.
din cate stiu se face un dosar de insotitor sau de curator pentru fiica. legislatia este ambigua si depinde de fiecare institutie in parte cum 'interpreteaza'. in mod normal nu ar trebui sa platiti