Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte vanzare-cumparare

Mama este in proces de evacuare cu fica ei si cu ginerere si doreste sa faca act de vanzare-cumparare catre mine(fiul ei).Mentionez ca apartamentul este proprietatea mamei mele,fiind achizitionat de la fostul ICRAL in anul 1992,dupa decesul sotului ei...Poate face actele de vanzare -cumparare daca procesul este inca pe rol?alte piedici mai exista?va multumesc
Faptul ca exista pe rol un proces de evacuare( banuiesc ca mama incearca sa-i dea afara ) nu este un impediment la instrainare.Veti avea insa grija ca instrainarea sa fie perfecta, intrucat dupa decesul mamei, fiica ( pentru ca vorbiti de o fiica -nu stim daca e doar sora vitrega- banuiesc) va putea ataca contractul.

succes
av. Ileana Schwarz