Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

In urma unor discutii in cadrul familiei mama a hotarat sa vanda apartamentul in care locuieste cu fica ei si cu ginerele.Apartamentul este cumparat de mama,pe numele ei in anul 1992 de la fostul ICRAL.Este nevoie de vreo anumita formalitate sau la vanzare fica si ginerele sunt obligati automat sa paraseasca locuinta?
Toti locatarii vor trebui sa parareasca apartamentul la data stipulata in contract.
Da in momentul vinderii apartamentului catre o alta persona in functie de vointa partilor locuinta trebuie eliberata la o data dinainte stabilita.
Atat timp ce apartamentul este proprietatea mamei, daca aceasta doreste sa-l instraineze prin vanzare, fiica si ginerele nu au ce face si trebuie sa paraseasca aceea locuinta, fara ca in prealabil sa fie notificati in scris de acest lucru.
Ar trebui... asa ar fi normal... asta nu inseamna ca nu s-ar putea incapatana sa nu iasa de-acolo... creand probleme noului proprietar si, poate astfel, mamei...
Cum vanzatorul garanteaza cumparatorul atat pentru existenta imobilului, starea lui, dar si folosinta de la data transmiterii ei... sa nu aveti probleme in acest sens.
Purtati discutii ferme cu fiica si ginerele, incercati sa va asigurati ca au parasit locuinta inainte de transmiterea folosintei... sau faceti o evacuare... :(